Kandyd z Agaunum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Święty
Kandyd z Agaunum
senator militum
męczennik
Ilustracja
Św. Kandyd na obrazie Ayne Bru
Miejsce urodzenia Teby (Egipt)
Data i miejsce śmierci ok. 286
Agaunum, dzis. Saint-Maurice (Szwajcaria)
Czczony przez Kościół katolicki
Wspomnienie 22 września
Patron Appenzell Innerrhoden

Kandyd z Agaunum, również Kandyd z Teb (zm. ok. 286 w Agaunum) – rzymski żołnierz legendarnej Legii Tebańskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Według Albana Butlera, Kandyd był starszym oficerem i strategiem (łac. senator militum) w grupie chrześcijańskich żołnierzy rekrutowanych przez samego Maksymiana w Górnym Egipcie[a]. Był jednym z przywódców Legionu Tebańskiego, obok św. Maurycego, który był w opozycji do cesarza, zauważając, że "jesteśmy żołnierzami, ale również pracownikami prawdziwego Boga. Nie możemy wyrzec się Tego, który jest naszym Stwórcą i Panem, a także Ciebie, nawet jeśli odrzucasz Go".

Maksymian, nie widząc nadziei na przezwyciężenie ich stałości, zarządził, że cała Legia zostanie ukarana śmiercią. Inne źródła mówią o zdziesiątkowaniu Legii, co jest bardziej prawdopodobne na podstawie losów innych żołnierzy. Śmierć poniosło wielu żołnierzu w ilości ok. 6 tysięcy (6600)[1]. Śmierć ponieśli również centurion św. Maurycy i św. Eksuperiusz, oficer sztandarowy.

To wszystko nastąpiło w Europie, gdzie przeniesiono Legię do walki z barbarzyńcami, w pobliżu Agaunum (dzisiejsze Saint-Maurice (Szwajcaria)) 22 września ok. 286 roku lub na przełomie III i IV wieku.

Kandyda i jego towarzyszy upamiętniono w Martyrologium Rzymskim właśnie pod tym dniem.

Relikwie św. Kandyda i jego towarzyszy zostały odnalezione przez pierwszego biskupa Octodorum (dzisiejszego Martigny w kantonie Valais) św. Teodora ok. 350 roku. Do VI wieku były przechowywane w relikwiarzu w bazylice którą ufundował biskup ku czci świętych. Około 515 roku relikwie przeniesiono do klasztoru wybudowanego w tym miejscu opactwa w dzisiejszym Saint-Maurice.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Historycznie istniał rzymski legion Legio I Maksymiana utworzony w roku 296 lub 297 prawdopodobnie przez Dioklecjana.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Roman Theban Legion (ang.). [dostęp 2011-02-06].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • St. Candidus (ang.). www.ichrusa.com. [dostęp 2013-08-04].
  • Candidus (niem.). Ökumenisches Heiligenlexikon. [dostęp 2013-08-04].