Kangiqsujuaq

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kangiqsujuaq
ilustracja
Państwo  Kanada
Prowincja Quebec
Region Nord-du-Québec
Powierzchnia 12,56[1] km²
Populacja (2006)
• liczba ludności
• gęstość

605
48,2 os./km²
Położenie na mapie Quebecu
Mapa konturowa Quebecu, blisko górnej krawiędzi nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kangiqsujuaq”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kangiqsujuaq”
Ziemia61°35′53″N 71°57′40″W/61,598056 -71,961111
Strona internetowa
Portal Kanada

Kangiqsujuaq jest inuicką osadą nad zatoką Wakeham w Nunavik w północnym Quebecu (Kanada). Znajduje się w administracji regionalnej Kativik w regionie administracyjnym Nord-du-Québec. Średnia roczna temperatura wynosi -7 °C. Nazwa oznacza "dużą zatokę".

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Kangiqsujuaq znajduje się 10 km na południe od cieśniny Hudsona w zatoce Wakeham. Osada położona jest w dolinie i otoczona wysokimi wzniesieniami. Na południe od osady znajdują się tereny bogate w złoża minerałów. Wielu mieszkańców pracuje w pobliskiej kopalni Reglan.

Przyroda[edytuj | edytuj kod]

Na tej szerokości geograficznej panuje klimat subarktyczny a dominującym zbiorowiskiem roślinności jest tundra. Występują gatunki zwierząt takie jak: renifery, lisy, wilki czy zające polarne. W pobliskich wodach można spotkać wiele gatunków fok i waleni a także niedźwiedzie polarne, morsy, omułki, krewetki, golce zwyczajne czy palie jeziorowe. Osada leży na trasie migracji sezonowej gęsi, śnieżyc większych i pardw górskich.


Historia[edytuj | edytuj kod]

Badania archeologiczne dokonane wyspie nieopodal Kangiqsujuaq wskazują, że znalezione tam petroglify wskazują że ludzie żyli na tych terenach od setek lat. Przekazywane ustnie tradycje opowiadają o statku, który został uwięziony przez lód na czas zimy, co wskazuje, że Inuici mogli zetknąć się pierwszy raz z europejczykami już ponad 300 lat temu.

W 1884 roku członkowie kanadyjskiej ekspedycji Zatoki Hudsona, płynąc statkiem parowym "Neptun" próbowali znaleźć dogodny szlak handlowy do Europy przez zatokę Hudsona. Prowadzili oni m.in. badania meteorologiczne i lodu w zatoce Stupart, zaledwie kilka kilometrów od terenów dzisiejszej osady. Inuici prowadzili handel wymienny z członkami ekspedycji, wymieniając np. rękawice i buty z foczej skóry za tytoń i proch. W 1897 ekspedycja dowodzona przez kapitana Williama Wakehama badała czy cieśnina Hudsona jest bezpieczna dla żeglugi.

Firma Révillon Frères w 1910 roku otworzyła placówkę na terenie dzisiejszej osady, w 1914 również Kompania Zatoki Hudsona otworzyła swoją faktorię handlową. W 1936 Révillon Frères zamknęła swoją faktorię. W tym samym roku w osadzie utworzono misję katolicką. Na rozwój lokalnej społeczności mieli duży wpływ Oblaci, między innymi dzięki ich staraniom w 1960 roku utworzono szkołę[2] i stację opieki rok później. W 1970 rok Inuici utworzyli pierwszy sklep spółdzielczy.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W odległości 100 km od osady w kierunku południowo-zachodnim znajduje się znany ze swego okrągłego kształtu krater Pingualuit.
  • W 2003 zrealizowano film "If the Weather permits" (fr: "Si le temps le permet") o życiu w Kangiqsujuaq[3]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Statystyki rządowe Kanady
  2. Kativik School Board: Historia Edukacji w Nunavik (ang.). [dostęp 2010-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-11-07)].
  3. National Film Board of Canada: If the Weather Permits (ang. • fr.). [dostęp 2010-04-01].