Kanguroszczur szerokolicy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanguroszczur szerokolicy
Potorous platyops
Gould, 1844
Okres istnienia: do lat 70. XIX wieku
Ilustracja
Dwa osobniki narysowane przez Johna Goulda
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada ssaki niższe
Nadrząd torbacze
Rząd dwuprzodozębowce
Rodzina kanguroszczurowate
Rodzaj Potorous
Gatunek kanguroszczur szerokolicy
Synonimy

Potorous platyops (Gould, 1844)

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]
Status iucn3.1 EX pl.svg

Kanguroszczur szerokolicy (łac. Potorous platyops, ang. Broad-faced potoroo) – gatunek ssaka z nadrzędu torbaczy, z rzędu dwuprzodozębowców, który zamieszkiwał Australię.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze okazy tego gatunku zostały złapane w 1839 roku przez brytyjskiego zoologa Johna Goulda, zaś opisane przez niego w 1844 roku, ale nawet wówczas kanguroszczur szerokolicy był rzadki i tylko kilka okazów zostało złapanych kiedykolwiek, a po raz ostatni w 1875. Znalezione szczątki subfosylne torbacza wskazują, że pierwotnie miał szeroki zasięg występowania, poczynając od suchych nadbrzeży rejonu Australii Południowej poprzez wybrzeża Australii Zachodniej i na północ prawdopodobnie aż do Przylądka Północno-Zachodniego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zwyczaje kanguroszczura szerokolicego są niemal całkowicie nieznane. Wiadomo jednak, że wyraźnie unikał żyznych, zalesionych obszarów, które zamieszkują spokrewnione z nim gatunki; potorous longipes i poturu, czyli kanguroszczur właściwy. Zachowane okazy kanguroszczura szerokolicego wskazują, że był mniejszy niż inne kanguroszczury, ponieważ mierzył około 24 centymetrów długości, a jego ogon miał długość około 18 centymetrów. Sierść na grzbiecie miał koloru popielatego, a białą na podbrzuszu. Torbacz ten był podobny z kształtu do dużego szczura. Uszy miał małe i zaokrąglone, a pysk dość krótki, natomiast policzki wyraźnie spuchnięte.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Potorous platyops. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Groves, C.P. (2005). Wilson, D.E.; Reeder, D.M., eds. Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (3rd ed.). Baltimore: Johns Hopkins University Press, s. 58, OCLC 62265494. ​ISBN 0-801-88221-4​.