Kanianka pospolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanianka pospolita
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd psiankowce
Rodzina powojowate
Rodzaj kanianka
Gatunek kanianka pospolita
Nazwa systematyczna
Cuscuta europaea L.
Sp. pl. 1:124. 1753[2]

Kanianka pospolita, kanianka europejska (Cuscuta europaea L.) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny powojowatych (Convolvulaceae). Występuje w Europie, w północnej Afryce (Algieria) oraz na rozległych obszarach Azji znajdujących się pod wpływem klimatu umiarkowanego[2]. Gatunek rozpowszechniony także w Polsce, od nizin po tereny górskie.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kwiaty kanianki europejskiej
Łodyga
Czerwona, rozgałęziająca się, dość cienka, pnąca się,osiągającą długość około 1 m. Kwiaty zebrane w kłębki o średnicy około 10–15 mm. Korona kwiatów jest 4 krotna, czerwonawa, rzadziej biała lub żółta.
Kwiaty
Na krótkich szypułkach, zebrane w gęste, kilkukwiatowe pęczki. Mają różowy kolor, walcowatą koronę na szczycie rozdętą, ząbki tępe. Słupek o 2 szyjkach i nitkowatych znamionach, pręciki nie wystające z rurki korony. W gardzieli korony znajdują się przylegające do niej dwudzielne łuseczki o wąskich, podługowatych, 2- do 3-zębnych łatkach. Łuseczki te są wzniesione i wyrastają nieco w bok od nasady pręcików.
Owoc
Kulistawa, otwierająca się wieczkiem torebka o długości do 3 mm. Zawiera dość duże nasiona (1–1,2 mm długości).

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Roślina pasożytnicza, będąca pasożytem całkowitym roślin. Rośnie zwłaszcza na pokrzywie, chmielu, koniczynie, ziemniakach i wierzbie. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Senecion fluviatilis i Ass. Cuscuto-Calystegietum[3].

Roślina trująca.

Cuscuta europaea (plant).jpg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-29].
  2. a b Taxon: Cuscuta europaea L. (ang.). USDA, ARS, National Genetic Resources Program. Germplasm Resources Information Network - (GRIN). [dostęp 2010-04-29].
  3. Władysław Matuszkiewicz: Przewodnik do oznaczania zbiorowisk roślinnych Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006. ISBN 83-01-14439-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.