Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II

Kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II (również kanonizacja stulecia[1]) – uroczystość religijna, która miała miejsce 27 kwietnia 2014[2] w Watykanie na placu Świętego Piotra, podczas której dwaj papieże XX wieku – błogosławiony Jan XXIII oraz błogosławiony Jan Paweł II – zostali ogłoszeni świętymi Kościoła katolickiego.

5 lipca 2013 w Watykanie miało miejsce oficjalne wydanie dekretu w sprawie cudu za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II[3]. Za cud uznano, jak poinformował ks. Federico Lombardi, zatwierdzone przez lekarzy i teologów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i w ich opinii niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie Floribeth Mory DiazKostarykanki cierpiącej na nieoperacyjnego tętniaka mózgu[4]. Jako cud opisano sytuację, w której kobieta, oglądając beatyfikację Jana Pawła II, zaczęła się do niego modlić, po czym miała doznać nagłego uzdrowienia[4]. Papież Franciszek poinformował, że razem z Janem Pawłem II kanonizowany zostanie również bł. Jan XXIII[3][5]. Papież Franciszek podczas konsystorza w dniu 30 września 2013 wyznaczył na dzień 27 kwietnia 2014[6] (tj. Niedziela Miłosierdzia Bożego[7]) kanonizację dwóch papieży Jana Pawła II i Jana XXIII. Jan Paweł II został kanonizowany dziewięć lat po śmierci i trzy lata po beatyfikacji[8], zaś Jan XXIII pół wieku po śmierci i trzynaście lat po beatyfikacji. W przypadku Jana XXIII papież zdecydował o odstąpieniu od stwierdzenia cudu za wstawiennictwem błogosławionego. Prefektura Domu Papieskiego ogłosiła, że na kanonizację nie będą potrzebne żadne wejściówki i będą mogły wziąć udział wszystkie osoby, które znajdą miejsce na placu św. Piotra, placu Piusa XII oraz Via della Conciliazione[9]. Burmistrz Rzymu Ignazio Marino ogłosił, że na uroczystość kanonizacji dwóch papieży ma przyjechać 100 światowych przywódców[10]. 31 marca 2014 ks. Federico Lombardi poinformował, że na tę uroczystość został zaproszony emerytowany papież Benedykt XVI[11]. 26 kwietnia 2014 rzecznik Watykanu ogłosił, że papież senior przyjął zaproszenie na uroczystość i będzie w gronie koncelebransów podczas mszy świętej kanonizacyjnej Jana XXIII i Jana Pawła II[12].

24 kwietnia 2014 Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II w dniu jego kanonizacji. W głosowaniu wzięło udział 416 posłów, z czego „za” było 380, „przeciw” – 34, a 2 wstrzymało się od głosu[13].

Według danych szacunkowych w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II na placu Świętego Piotra uczestniczyło 800 tys. wiernych[14].

Była to pierwsza podwójna kanonizacja papieży w XXI wieku i zarazem pierwsza kanonizacja głowy Kościoła od czasu kanonizacji Piusa X w 1954[15][16] oraz pierwszy raz, kiedy papież kanonizował dwóch swoich poprzedników[17] i kiedy to na jednej uroczystości przewodniczyło dwóch papieży – emerytowany i obecny[12].

Przebieg uroczystości[edytuj | edytuj kod]

Uroczysta kanonizacja Jana XXIII i Jana Pawła II rozpoczęła się o godz 10:00 na placu św. Piotra[18] i rozpoczęła ją śpiew Litanii do Wszystkich Świętych oraz procesją ze 100 kardynałami i 1000 biskupami[18]. Po procesji urzędujący papież podszedł do emerytowanego papieża Benedykta XVI, z którym przywitał się, a wierni ten gest nagrodzili oklaskami[19]. Na fasadzie bazyliki Świętego Piotra wisiały kanonizacyjne portrety dwóch papieży[20]. Portret papieża Polaka był taki sam który wisiał w dniu jego beatyfikacji w 2011,w czerwonej pelerynie na niebieskim tle, zaś do tego zdjęcia wybrano taki sam graficznie wizerunek Jana XXIII gdyż w dniu jego beatyfikacji jego portret był malowany[21]. O godz 10:10 rozpoczął się obrzęd kanonizacji, gdzie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato prosił papieża o włączenie w poczet świętych Jana XXIII i Jana Pawła II:

Ojcze Święty, Święta Matka Kościół prosi usilnie o to, by Wasza Świątobliwość wpisał błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II w poczet świętych i aby jako tacy wzywani oni byli przez wszystkich chrześcijan[18].

Ojciec Święty odpowiedział:

Drodzy bracia, zanieśmy nasze prośby do Boga Ojca Wszechmogącego przez Jezusa Chrystusa o to, aby za wstawiennictwem Najświętszej Maryi Dziewicy i wszystkich świętych wspierał swą łaską akt, który mamy uczynić[18].

O 10:15 Franciszek wygłosił formułę kanonizacjną:

Na chwałę Świętej i Nierozdzielnej Trójcy, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa i świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych modlitwach i za radą wielu naszych Braci w biskupstwie orzekamy i stwierdzamy, że błogosławieni Jan XXIII i Jan Paweł II są świętymi i wpisujemy ich do katalogu świętych, polecając, aby odbierali oni cześć jako święci w całym Kościele[18].

Po tym obrzędzie nastąpiło wniesienie relikwii nowych świętych, gdzie relikwię Jana Pawła II wniosła Floribeth Mora Diaz, zgodnie z opinią Kościoła katolickiego – uzdrowiona przez papieża Polaka[18], zaś relikwię św. Jana XXIII wniosła rodzina papieża Roncalliego[22]. Po tym obrzędzie nastąpiła liturgia słowa w językach włoskim, polskim, łacińskim i greckim, następnie następca świętego Piotra wygłosił homilię, podczas której powiedział, że ci dwaj nowi święci „mieli odwagę oglądania ran Jezusa, dotykania Jego zranionych ran[23]. Podczas tej homilii św. Jana Pawła II ogłosił patronem rodzin, zaś św. Jana XXIII nazwał „papieżem posłuszeństwa Duchowi Świętemu[18]. Po homilii odbyła się modlitwa wiernych, wśród czytających była francuska zakonnica Marie Simon-Pierre Normand, której uzdrowienie uznano za cud dokonany dzięki Karolowi Wojtyle, potrzebny do jego beatyfikacji[24]. Po zakończonej mszy papież Franciszek odprawił z wiernymi modlitwę Regina Coeli, w rozważaniu przed modlitwą Ojciec Święty podziękował uczestniczącym w tej kanonizacji oraz po kolei pozdrawiał przybyłe delegacje. Następnie wsiadł do papamobile i objeżdżał plac, pozdrawiając wszystkich zebranych wiernych[18]. Pielgrzymi opuszczając plac udawali się do bazyliki św. Piotra, by modlić się przy grobach obu świętych papieży[25].

Ostatnim obrzędem, zamykającym obchody kanonizacji, była wizyta papieża Franciszka w polskiej parafii pod wezwaniem świętego Stanisława w Rzymie, gdzie 4 maja 2014 odprawił dziękczynną mszę za dar świętości Jana Pawła II[26].

Oficjalne delegacje[edytuj | edytuj kod]

17 kwietnia 2014 włoskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że na uroczystościach kanonizacyjnych oczekiwanych jest 61 delegacji państwowych z 54 krajów, w tym 19 głów państw, 24 premierów i 23 ministrów[27].

państwo członkowie delegacji
Afryka
 Kamerun
 Gabon
 Gwinea Równikowa
 Zimbabwe
Ameryka
 Argentyna
 Ekwador
 Honduras
 Meksyk
 Paragwaj
 Salwador
 Stany Zjednoczone
 Wenezuela
Azja
 Liban
 Republika Chińska
Europa
 Belgia
 Bośnia i Hercegowina
 Bułgaria
 Chorwacja
 Francja
 Hiszpania
 Irlandia
 Kosowo
 Liechtenstein
 Litwa
 Luksemburg
 Polska
 Słowacja
 Słowenia
 Ukraina
 Węgry
 Włochy

Organizacje polityczne[edytuj | edytuj kod]

państwo członkowie delegacji
 Unia Europejska

Delegacje kościelne i innych religii[edytuj | edytuj kod]

Na kanonizację przybyła delegacja Kościołów i religii: anglikańskiego, prawosławnego, przedstawiciele społeczności islamskiej oraz żydowskiej z USA, Włoch, Izraela i Argentyny, m.in. rabin Polski Michael Schudrich oraz dwaj rabini z Argentyny Abraham Skórka oraz Claudio Epelman[35].

Reakcje świata[edytuj | edytuj kod]

Dziennikarze we Włoszech uroczystość tę określili „kanonizacją stulecia”, gdyż po raz pierwszy brało w niej udział dwóch papieży (obecny i emerytowany)[1]. Jedna z telewizji w Portugalii dzień kanonizacji opisała jako „jeden z najważniejszych dni w historii Kościoła katolickiego”[1]. W Iraku dzień przed uroczystością odbyła się msza, po której odsłonięto pomnik Jana Pawła II[36]. Mieszkańcy Libanu, darzący Jana Pawła II wielkim szacunkiem z powodu zwołanego przez niego w 1995 roku synodu poświęconego temu państwu, zorganizowali okolicznościowe nabożeństwa[36]. Katolicy w Indonezji przygotowali specjalne miejsca, w których można było oglądać transmisje uroczystości, zaś w jednej z archidiecezji w parku odbyło się specjalne nabożeństwo[36]. W związku z kosztami wyjazdu na kanonizację, dzięki jezuitom część Filipińczyków w handlowej części miasta mogła obejrzeć transmisję uroczystości. W tym samym miejscu w 1981 miało miejsce spotkanie Jana Pawła II z Filipińczykami[36].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c >Media na świecie piszą o kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII. onet.pl. [dostęp 2014-04-27]. (pol.).
 2. Canonization date announced for Blessed Popes John Paul II and John XXIII. News Vatican. [dostęp 2013-09-30]. (ang.).
 3. a b Pope Francis signs canonization decrees for John XXIII and John Paul II. News Vatican. [dostęp 2013-07-05]. (ang.).
 4. a b Jan Paweł II niebawem kanonizowany. Radio Watykańskie. [dostęp 2013-07-05]. (pol.).
 5. Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII w listopadzie lub kwietniu. radiomaryja.pl. [dostęp 2013-07-29]. (pol.).
 6. Znamy termin kanonizacji Jana Pawła II: 27 kwietnia 2014 roku. polskieradio.pl. [dostęp 2013-09-30]. (pol.).
 7. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. polskieradio.pl. [dostęp 2013-09-30]. (pol.).
 8. Jan Paweł II zostanie świętym 27 kwietnia. Rekordowo szybka kanonizacja. wyborcza.pl. [dostęp 2013-09-30].
 9. Na kanonizację bez biletów. wiara.pl. [dostęp 2013-10-12]. (pol.).
 10. Burmistrz Rzymu: 100 światowych przywódców na kanonizacji Jana Pawła II. polskieradio.pl, 22 października 2013. [dostęp 2013-10-22].
 11. Kanonizacja Jana Pawła II: Benedykt XVI został oficjalnie zaproszony na uroczystości. polskatimes.pl. [dostęp 2014-03-31].
 12. a b Benedykt XVI będzie koncelebransem podczas kanonizacji. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-26].
 13. Pkt 23. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie uchwały w sprawie uczczenia papieża błogosławionego Jana Pawła II w dniu Jego kanonizacji. sejm.gov.pl. [dostęp 2014-04-24]. (pol.).
 14. 800 tys. wiernych na kanonizacji. ekai.pl. [dostęp 2014-04-27]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-02)]. (pol.).
 15. Wspólna kanonizacja dwóch gigantów Kościoła. radiopik.pl. [dostęp 2014-04-13].
 16. Pierwsza kanonizacja papieża od 60 lat. deon.pl. [dostęp 2014-04-22].
 17. Papież zrobi coś takiego pierwszy raz w historii. deon.pl. [dostęp 2014-04-26].
 18. a b c d e f g h Jan Paweł II i Jan XXIII świętymi. Franciszek: Tragedie XX w. "ich nie przytłoczyły". 2013-04-27. [dostęp 2013-04-27]. (pol.).
 19. Msza czterech papieży. tvp.pl. [dostęp 2014-04-28].
 20. Jak będą wyglądały te kanonizacje?. 2013-04-01. [dostęp 2013-04-01]. (pol.).
 21. Portrety Jana XXIII i Jana Pawła II wiszą już na bazylice św. Piotra. archidiecezja.lodz.pl. [dostęp 2014-04-25].
 22. Papież Franciszek: Jan Paweł II i Jan XXIII to ludzie mężni [KANONIZACJA JANA PAWŁA II]. dziennikzachodni.pl.
 23. Mieli odwagę oglądania ran Jezusa. naszdziennik.pl. [dostęp 2014-04-27].
 24. Święty Jan Paweł II – Historyczna kanonizacja dwóch Papieży. rodaknet.com. (pol.).
 25. Szczegóły kanonizacji bł. Jana XXIII i bł. Jana Pawła II. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-21].
 26. Papież Franciszek odwiedził polski kościół w Rzymie. tvp.info. [dostęp 2014-05-04].
 27. a b c Delegacje polskich władz na uroczystości kanonizacyjne. niedziela.pl, 2014-04-17. [dostęp 2013-04-17]. (pol.).
 28. a b c d e f g h i j k l m n o >JOHN XXIII AND JOHN PAUL II INSCRIBED IN THE BOOK OF SAINTS. visnews.
 29. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x >Przebieg jutrzejszej uroczystości kanonizacyjnej. niedziela.pl. [dostęp 2014-04-26].
 30. a b Papież spotka się z Arsenijem Jaceniukiem. deon.pl. [dostęp 2014-04-25].
 31. Komorowski jedzie na kanonizację. "Jan Paweł II ważny dla całej Polski". tvn24.pl. [dostęp 2013-10-01]. (pol.).
 32. a b c Prezydent Bronisław Komorowski na kanonizację Jana Pawła II uda się razem z Wałęsą i Kwaśniewskim. 2014-04-04. [dostęp 2013-04-01]. (pol.).
 33. Premier jednak poleci na kanonizację Jana Pawła II – poprosiła go żona. tvp.info, 2014-04-25. [dostęp 2013-04-25]. (pol.).
 34. a b 93 delegacje i 24 głowy państwa na kanonizacji. stefczyk.info, 2014-04-24. [dostęp 2013-04-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-06)]. (pol.).
 35. Kanonizacja dwóch papieży na żywo. wiara.pl. [dostęp 2014-04-27].
 36. a b c d >Echa kanonizacji na krańcach świata. gosc.pl. [dostęp 2014-04-28]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]