Kanton hercegowińsko-neretwiański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanton hercegowińsko-neretwiański
kanton
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Bośnia i Hercegowina

Siedziba

Mostar

Prezydent

Nevenko Herceg

Powierzchnia

4401 km²

Populacja 
• liczba ludności


224.796

• gęstość

51 os./km²

Położenie na mapie Bośni i Hercegowiny
Położenie na mapie

Kanton hercegowińsko-neretwiański – jeden z dziesięciu kantonów Bośni i Hercegowiny, składający się głównie z doliny Neretwy. Jako jedyny bośniacki kanton ma dostęp do morza (Adriatyk). Wybrzeże ma około 21 km długości i znajduje się w gminie Neum. Ten obszar dzieli sąsiednią Chorwację na dwie części, które od lipca 2022 połączone są mostem Pelješac.

Administracja[edytuj | edytuj kod]

Kanton jest podzielony na gminy: Čapljina, Čitluk, Jablanica, Konjic, Mostar, Neum, Rama, Ravno and Stolac.

Geografia i historia[edytuj | edytuj kod]

Największym miastem kantonu, i piątym co do wielkości w Bośni jest Mostar, słynące ze swojego Starego Mostu. Podczas II wojny światowej pod Jablanicą i Konjic toczyły się bitwy; w Jablanicy znajduje się muzeum wojenne. W kantonie znajduje się również sanktuarium Međugorje.

Neretwa płynie przez miasta Konjic, Jablanica, Mostar oraz Čapljina, po czym wpływa do Chorwacji i uchodzi do Adriatyku. W kantonie znajdują się również pokaźne jeziora, np. jezioro Jablanica koło Jablanicy.

Podziały etniczne[edytuj | edytuj kod]

Kanton jest zamieszkany zarówno przez Boszniaków i Chorwatów, w odróżnieniu od innych kantonów, które są raczej monoetniczne.

Chorwaci są większością w gminach Čapljina, Čitluk, Neum, Prozor-Rama, Ravno i Stolac, Boszniacy w regionach Jablanica i Konjic. Miasto Mostar jest podzielone prawie pół na pół (47% / 48%) pomiędzy Boszniaków a Chorwatów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Kanton hercegowińsko-neretwiański, gmina Konjic