Kapelusz kardynalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kapelusz kardynalski, detal z obrazu Święty Hieronim w pracowni

Kapelusz kardynalski (wł. galero) – kapelusz z szerokim rondem, ozdobiony sznurami z chwostami, oznaka godności kardynalskiej[1].

W 1245 papież Innocenty IV jako pierwszy wyróżnił 13. nowo mianowanych kardynałów czerwonymi jedwabnymi kapeluszami, o małej okrągłej główce i szerokim płaskim rondzie. Kapelusze ozdobione umieszczonymi symetrycznie po bokach sznurami, z których każdy zakończony 15 chwostami (wł. Fiocchi), początkowo przysługiwały jedynie kardynałom i były używane w szczególnie uroczystych momentach – nadania godności kardynalskiej i konklawe. Od XVI w. stanowią stały element herbu kardynałów. Od XVI w. pojawiają się kapelusze w innych barwach i o innej liczbie chwostów dla oznaczenia innych godności i urzędów kościelnych[2].

Od pontyfikatu Pawła VI niestosowane już jako nakrycie głowy, pozostały głównym elementem oznaki godności w heraldyce kościelnej, głównie Kościoła rzymskokatolickiego i Kościołów obrządku wschodniego. W heraldyce kościelnej katolickiej i anglikańskiej czarny kapelusz z pojedynczymi chwostami używany jest w herbach zwykłych prezbiterów[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hat Guide, Galero – scarlet tasselled hat worn by cardinals [online], Hat Guide, 14 października 2021 [dostęp 2024-02-17] (ang.).
  2. Galero [online], Academic Accelerator [dostęp 2024-02-17] (ang.).
  3. Headgear [online], I komu to przeszkadzało? [dostęp 2024-02-17] (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]