Kapitał ludzki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy teorii w ekonomii. Zobacz też: inne znaczenia.

Kapitał ludzki – teoria w ekonomii powstała w latach 60. XX wieku[1], która zakładała, że człowiek jest najcenniejszym elementem zasobów przedsiębiorstwa. Wydatki na podwyższenie poziomu kapitału ludzkiego traktuje się w kategoriach czysto ekonomicznych. Inwestycje w ten czynnik, to ogół działań, które wpływają na fizyczny i pieniężny dochód oraz powiększenie zasobów w ludziach. Prowadzą one do zmiany wartości nagromadzonych zdolności pracowników i w efekcie do zmiany jakości. Inwestycje są ściśle powiązane i wzajemnie się warunkują. Teoria ta została stworzona przez G.S. Beckera na podstawie prac m.in. Theodore'a Schultza.

Cechy kapitału ludzkiego[edytuj]

Cechami kapitału ludzkiego są konkurencyjność i wyłączność, co oznacza, że koszt alternatywnego użycia zawsze dotyczy całego kapitału ludzkiego, ponieważ człowiek nie jest w stanie podzielić swojej wiedzy czy umiejętności na kilka równoczesnych zadań, tak jak można to uczynić z kapitałem rzeczowym czy finansowym.

Metody pomiaru wartości kapitału ludzkiego[edytuj]

  • kosztowa (E. Engel, T.W. Schultz) – polega ona na podliczaniu wartości wszystkich wydatków będących inwestycją w człowieka
  • dochodowa (W. Petty, R. Nicholson, J.M. Clark, D. Lorgenson) – polega na podliczeniu aktualnej wartości strumienia dochodów

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. "Narodziny teorii kapitału ludzkiego zostały ogłoszone w 1960 roku przez T.W.Schultza, chociaż datę tę mógłby także wyznaczać moment ukazania się w październiku 1962 r. dodatkowego numeru „Journal of Political Economy” zatytułowanego „Investment in Human Being”. Zawierał on, obok kilku innych nowatorskich artykułów, wstępne rozdziały monografii G.S. Beckera z 1964 r. „Human Capital”." Za M. Kunasz "Teoria kapitału ludzkiego na tle dorobku myśli ekonomicznej".

Bibliografia[edytuj]

  1. Gary Stanley Becker: Human capital: a theoretical and empirical analysis, with special reference to education. Chicago: The University of Chicago Press, 1993. ISBN 978-0-226-04120-9.

Linki zewnętrzne[edytuj]