Kapitan Ameryka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kapitan Ameryka
Steven Rogers
Nomad, The Captain
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Captain America vol. #1 (1941)

Twórca

Joe Simon
Jack Kirby

Dane biograficzne
Pochodzenie

amerykańska

Przynależność

Armia USA
Avengers
Illuminaci
Projekt: Rebirth
Secret Avengers
S.H.I.E.L.D.

Inne informacje
Umiejętności

• nadludzka siła i odporność
• szybka regeneracja
• ekspert w walce wręcz
• ekspert w taktyce i strzelaniu
• korzystanie z tarczy wykonanej z Vibranium

Kapitan Ameryka (ang. Captain America), właściwie Steven „Steve” Rogers – fikcyjna postać (superbohater) znana z licznych serii komiksowych wydawanych przez Marvel Comics, oraz różnych adaptacji, bazujących na komiksowych publikacjach. Twórcami postaci byli Jack Kirby i Joe Simon. Zadebiutował on w komiksie Captain America Comics #1 z 1941 roku[1].

W założeniu miał być uosobieniem patriotyzmu, mesjanizmu i potęgi militarnej Stanów Zjednoczonych[1]. Postać z początku była wykorzystywana do celów propagandowych (na okładce komiksu, w którym zadebiutował, uderza pięścią w twarz Adolfa Hitlera)[1]. Jego towarzyszem jest James „Bucky” Barnes, oryginalnie nastoletni pomocnik superbohatera, który później sam stał się superbohaterem o pseudonimie Zimowy Żołnierz.

Kapitan Ameryka nie był pierwszym superbohaterem wykorzystującym tematykę flagi Stanów Zjednoczonych. Poprzedzał go należący wpierw do wydawnictwa MLJ Magazines, a później Archie Comics superbohater o pseudonimie Shield (zadebiutował w styczniu 1940, a więc czternaście miesięcy wcześniej niż Kapitan Ameryka)[2]. Shield nosił na sobie pancerny kostium z kuloodporną tarczą na piersi (zwraca się uwagę na uderzające podobieństwo do wczesnej tarczy Kapitana Ameryki, która w późniejszych wydaniach była już okrągła)[2]. Na dodatek obie postacie łączyła podobna geneza: Shield tak jak bohater Marvela zyskał nadludzkie moce po zażyciu serum superżołnierza, którego twórca został zabity przez hitlerowców[2].

Postać Kapitana Ameryki pojawiała się w wielu różnych adaptacjach. W filmowej franczyzie Filmowego Uniwersum Marvela odtwórcą superbohatera został Chris Evans[3]. Evans pierwszy raz wcielił się w rolę Kapitana w filmie Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie (Captain America: The First Avenger) z 2011 roku[3].

Opis postaci[edytuj | edytuj kod]

Steve Rogers był sierotą, który w 1940 postanowił zaciągnąć się do armii, jednak nie dostał się z powodów zdrowotnych. Dostał propozycję uczestniczenia w tajnym wojskowym projekcie, kierowanym przez dr Reinsteina (później zmieniono jego nazwisko na Erskine), mającym stworzyć oddział superżołnierzy. Po wstępnych eliminacjach dostał się. Podano mu serum superżołnierza, które zwiększyło jego siłę fizyczną, szybkość, inteligencję i wytrzymałość. Jednak w wyniku sabotażu przeprowadzonego przez nazistowskiego agenta, dr Erskine został zamordowany, przez co Steve stał się jedynym produktem programu superżołnierza. Został wysłany do walki z III Rzeszą. Jego największym wrogiem był Red Skull, nazistowski superzłoczyńca.

Kapitan Ameryka posługuje się tarczą o średnicy ok. 3/4 metra (2,5 stopy) wykonaną z vibranium („superwytrzymałego” metalu, wydobywanego wyłącznie w Wakandzie), opanował do stopnia mistrzowskiego boks amerykański oraz judo – i połączył je w jego własną, unikalną sztukę walki.

Występuje w wielu seriach Marvela (Avengers, Captain America, gościnnie w wielu innych komiksach). Jedna z najbardziej znanych postaci Marvela (obok Iron Mana, Spider-Mana, Thora, Hulka, Daredevila, Wolverine’a, Fantastycznej Czwórki, Nicka Fury’ego).

Bohater został uśmiercony w 2007 r. Zginął od kuli snajpera w dwudziestym piątym odcinku komiksu. Steve Rogers powrócił następnie do życia, ale rolę Kapitana Ameryki przejął jego następca.

Nowy Kapitan Ameryka[edytuj | edytuj kod]

Ostatnio na łamach komiksu superbohatera – Captain America #34 (2008) zadebiutował nowy Kapitan Ameryka, którym jest Bucky/Winter Soldier, jego dawny przyjaciel. Strój Kapitana zmienił się, a do jego wyposażenia dodano broń palną i nóż.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Seriale fabularne[edytuj | edytuj kod]

  • Captain America (1944) – amerykański serial w reżyserii Elmera Cliftona i Johna Englisha, z Dickiem Purcellem w roli Kapitana Ameryki.

Seriale animowane[edytuj | edytuj kod]

  • Kapitan Ameryka (1966) – amerykański serial animowany. Bohaterom głosów użyczyli Arthur Pierce (Kapitan Ameryka) i Paul Kligman (Red Skull).
  • Avengers: Potęga i moc
  • Avengers: Zjednoczeni

Filmy animowane[edytuj | edytuj kod]

Filmy telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

21st Century Film Corporation[edytuj | edytuj kod]

Marvel Studios[edytuj | edytuj kod]

Od 2011 roku w rolę Kapitana Ameryki wciela się Chris Evans w serii filmów Filmowego Uniwersum Marvela.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Cord Scott: Encyclopedia of Comic Books and Graphic Novels. M. Keith Booker (red.). T. 1. Santa Barbara: Greenwood, maj 2010, s. 82-84. ISBN 978-0-313-35746-6. (ang.).
  2. a b c Monte Richard: 5 Iconic Characters You Didn't Know Were Ripoffs. Cracked.com, 24 września 2012. s. 1. [dostęp 2014-08-12]. (ang.).
  3. a b Marcin Pietrzyk: Chris Evans zgodził się zostać gwiazdą „Captain America”. Filmweb, 23 marca 2010. [dostęp 2014-11-10]. (pol.).
  4. Marcin Pietrzyk: Oto pełna Faza Trzecia kinowego uniwersum Marvela. Filmweb. (pol.).