Kapitan Bomba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapitan Bomba
Ilustracja
Gatunek komediowy serial animowany
Kraj produkcji  Polska
Oryginalny język polski
Twórcy Bartosz Walaszek
Liczba odcinków 164
Liczba serii 8
Produkcja
Produkcja Git Produkcja
Czas trwania odcinka 1–14 min.
Pierwsza emisja
Kraj oryginalnej emisji polska
Data premiery Polska 2007
Stacja telewizyjna 4fun.tv
Rebel:tv
Showmax
CDA.pl
Lata emisji 20072013
Status zakończony
Format dźwięku mp3
Chronologia
Powiązane Porucznik Kabura

Kapitan Bomba – polski komediowy serial animowany emitowany w Rebel:tv (dawniej w 4fun.tv), tworzony przez zespół Git Produkcja. Jest parodią filmów science fiction. Głównym bohaterem serii jest kapitan Tytus Bomba, który wraz ze swoją załogą - Sebkiem i Januszem - chroni galaktykę Kurvix przed złymi kosmitami. W serialu występuje duża ilość wulgaryzmów, które czasami są ocenzurowane. Większość gatunków kosmitów posiada nazwy będące przeróbkami wulgaryzmów oraz wygląd przypominający ludzkie organy (najczęściej pośladki lub genitalia). Głosu wszystkim postaciom użycza Bartosz Walaszek.

Powstanie serialu wiąże się z Elżbietą Kruk, szefową Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z nominacji Prawa i Sprawiedliwości. Nakazała ona przesunięcie kreskówek GIT Produkcji z godz. 15 na, początkowo, 22, a następnie – późniejsze. W związku z tym Bartosz Walaszek wpadł na pomysł, by „zrobić taką hardcorową kreskówkę, której w ogóle nie będzie można puścić. Ale w końcu telewizja to puściła” – wspominał w 2012 r. na łamach „Newsweeka[1].

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Postacie pierwszoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 • Kapitan Tytus Bomba – oficer Gwiezdnej Floty, dowódca Orła 7. Syn sławnego Generała Lufy. Razem ze swoimi podwładnymi – Sebkiem i Januszem – wyrusza, by zwalczać kosmitów, oraz największego wroga – Sułtana Kosmitów. Jego odwiecznym, lecz niegroźnym rywalem jest Chorąży Torpeda. Kilkakrotnie jego życie wisiało na włosku jednak zawsze udawało mu się sprytnie wykaraskać z tarapatów. Mimo skatowania i powieszenia w odcinku Kutanoid, Bomba za sprawą wdzięczności jednego z Kurvinoksów – Michała Głusia za nie zabicie go w kopalni torfowej przeżył i powrócił ku radości załogi, która bez niego nie dawała sobie rady. Obecnie dowódca odnalezionej rakiety swojego ojca Orzeł 1. Bomba interesuje się głównie wojskowością, a swą pracę jako zabójcę kosmitów traktuje jak pasję, przez co m.in. Torpeda uważa go za psychopatę. Zna sztuki walki Kutarate i Chudo, których znajomość czyni użytkownika słabszym niż wtedy, gdy ich nie znał. Jada głównie hot-dogi i zapiekanki, gdyż większość innych dań uważa za mało przystające godności żołnierza. Ma dziewczynę Andżelę, która w odcinku „Brat Modest” zachodzi z nim w ciążę, czego owocem jest ich nieślubne dziecko. Bomba po tym fakcie unika przebywania w domu, gdyż nie chce się zajmować dzieckiem.
 • Sebastian „Sebek” Bąk – jeden z żołnierzy Gwiezdnej Floty. Ma siostrę Klaudię i lubi zadawać o niej „hipotetyczne” pytania, gdyż, jak się okazało, prostytuuje się ona z kosmitami. Jest typem myśliciela, który staje się tym samym osobnikiem gadatliwym. A w tym wypadku jest to cechą negatywną, gdyż Sebek zadaje pytania nie w porę i rzadko ktokolwiek raczy go słuchać. Kocha fotografię i posługuje się tradycyjnym aparatem na ręcznie zwijaną kliszę. Udziela się nawet na forum fotograficznym, na którym ma rangę Fotoreportera. Ponadto lubi grywać w Counter-Strike’a. Sebek jest dość kiepskim żołnierzem, czego przykładem były jego popisy strzeleckie podczas ataku na fabrykę dzid laserowych (ostrzeliwał stojący koło niego kamień).
 • Janusz Sram – niezbyt rozmowny, ale za to wysoce uzdolniony żołnierz. Należy do podwładnych Kapitana Bomby razem z Sebkiem. Niegdyś pilot Orzeła 7. W odcinku Wrota światów 2 pojawiają się informacje, że ma żonę i dzieci, a do Gwiezdnej Floty wstąpił zaraz po zdaniu matury. Z rozmów załogi można wywnioskować, że jest on wędkarzem oraz lubi zbierać grzyby, zawsze przy sobie nosi mały stalowy nożyk sprężynowy do ich zbierania, korzysta z niego racząc się oscypkiem w odcinku Yeti, co może świadczyć, że jest również koneserem wysublimowanych przekąsek. Janusz posiada wysokie umiejętności w strzelaniu i pilotowaniu. Jest jedynym z załogi posiadającym pozwolenie na używanie moździerza. W odcinku Kutang Klan postawił się Kapitanowi Bombie, chociaż sam bał się od niego oberwać (jak później się okazało to jak prawie cała seria Kutang Klan okazała się snem Bomby).
 • Kapitan (kiedyś Chorąży i Admirał) J.J. Torpeda – odwieczny rywal Tytusa Bomby o tytuł asa Gwiezdnej Floty. Jest zniewieściały, przez co Bomba to wykorzystuje i uważa go za geja tym samym ubliżając mu. Torpeda nie cieszy się szacunkiem również innych żołnierzy, choć w porównaniu z Bombą jest od niego o wiele inteligentniejszy. Przez pół roku Torpeda był w niewoli u C’Qrwozaurów, gdzie zaprzyjaźnił się z Michałem Głusiem. Obydwaj zostali niechętnie uratowani przez Bombę. Kiedy Bomba został porwany przez Kutanoida, Torpeda został jego następcą jako dowódca Sebka i Janusza, jednak po powrocie głównego bohatera Admirał przywrócił Bombę w jego dawne miejsce, zaś z Torpedy uczynił partnera Głusia. Torpeda został admirałem po tym jak jako pierwszy rozpoczął dochodzenie wobec podejrzanego Domino Jachasia, ówczesnego przywódcy Gwiezdnej Floty, jednak przez jego spisek po pewnym czasie został zdegradowany na stopień Kapitana. W trakcie sprawowania funkcji admirała za swe strategiczne podejście do misji Torpeda spotkał się z wielkim respektem żołnierzy, nawet samego Bomby, co uczyniło go obok pierwszego admirała najlepszym z dotychczasowych Admirałów Gwiezdnej Floty.

Postacie drugoplanowe[edytuj | edytuj kod]

 • Admirał Gwiezdnej Floty – pierwszy admirał, którego poznajemy w kreskówce. Jego ulubieńcem był Bomba, którego wysyłał na każdą misję. Tak jak i podopieczny, admirał nie przepadał za chorążym Torpedą. Miał brata bliźniaka. Został pojmany, wykorzystywany jako gladiator, a później zabity przez Sułtana Kosmitów. Po jego śmierci na urząd admirała kandydował m.in. jego brat. Jego następcami w kolejności chronologicznej byli: chujew udający Generała Lufę, Domino Jachaś, chorąży Torpeda i Nowy Admirał.
 • Sułtan Kosmitów – najpotężniejszy wróg Gwiezdnej Floty, władca niesprzymierzonych kosmitów w galaktyce Kurvix. Ojciec Michała Parchasia, cukrzyka. Sułtan od początku stara się złapać oraz zabić Bombę; po nieudanej próbie powieszenia w odcinku Kutanoid i ucieczce Bomby przed pościgiem Sułtana w odcinku Ucieczka, chęć pozbycia się Bomby ustępuje intrydze, dzięki której Sułtan sterowałby Gwiezdną Flotą poprzez kosmitę udającego generała Lufę. Gdy okazuje się, że Kapitan zabił jego syna, Michała Parchasia, zmienia zdanie i w zemście organizuje atak, w którym Tytus Bomba i jego podwładni dostają się do czarnej dziury. Posługuje się charakterystycznym językiem, będącym parodią języka włoskiego[2].
 • Michał Głuś – kurvinox, niegdyś uwięziony wraz z Torpedą w kopalni torfowej. Uwolniony przez Kapitana Bombę, był sługą Sułtana Kosmitów, którego zdradził, pozwalając swojemu wybawcy przeżyć. Wstąpił do Gwiezdnej Floty i w porę przybył na ratunek, ochraniając Torpedę oraz Bombę i jego załogę przed zemstą wściekłego Sułtana. Po zasługach w śledztwie ws. Domino Jachasia został mianowany Pierwszym Kapitanem Kosmitą Głusiem. Posłużył za przynętę do zasadzki na Sułtana Kosmitów, kiedy sam Sułtan chciał zastosować podobny fortel. Sułtan jednakże przeżył.
 • Andżela – dziewczyna Bomby, ma rude włosy i duży biust. W jednym z odcinków poszła na randkę z Tytusem, który zamiast kwiatów przyniósł jej zabitego kosmitę. Andżela pierwszy stosunek zaliczyła z nim w liceum. Kiedy Bomba chciał udowodnić swojemu bratu że nie jest gejem przespał się z nią znowu, ale bez zabezpieczenia, co spowodowało niechciane poczęcie ich dziecka. Ciężarna Andżela została porwana przez Pana Kleksa, jednak uratowali ją Bomba, Sebek i Janusz. Aktualnie jest konkubiną Bomby wychowującą jego dziecko praktycznie sama, gdyż Tytus miga się od przychodzenia do domu i opiekowania się dzieckiem.
 • Klaudia Bąk – siostra Sebka, która prostytuuje się z kosmitami, a czasem nawet sama płaci im za stosunki. Nie wiedząc o tym Sebek na początku często zadawał Bombie pytanie, co by zrobił gdyby się dowiedział o takiej sytuacji, jednak zaprzestał gdy zastał w domu Klaudię i dwóch kosmitów.
 • Generał Bogdan „Lufa” Bomba – ojciec Tytusa i Modesta, legendarny As Gwiezdnej Floty i dowódca statku Orzeł 1. Za alkoholizm dostał przydomek „Lufa”. To on zaszczepił u tytułowego bohatera fanatyczną nienawiść i sadyzm wobec kosmitów. Zaginął podczas jednej z misji, jednak został przypadkowo odnaleziony przez syna w lochach pod siedzibą Rady Dwunastu. Chwilę później Lufa zmarł z wycieńczenia. Jego rakieta zaś została odnaleziona przez Tytusa i załogę na Planecie Wojny po czym stała się jego nowym środkiem lokomocji po stracie Orzeła 7. Podczas wyborów na nowego admirała jeden z kosmitów przybrał kształt generała Lufy i wygrał wybory, jednak został zdemaskowany przez Bombę i w ostateczności zabity przez Torpedę.
 • Mkbewe – Murzyn zajmujący się polowaniem i zabijaniem kosmitów, którzy z powodu jego wyglądu nazywają go diabłem. Swoją techniką, maniakalną żądżą walki z Sułtanem, wyglądem (a zwłaszcza podbródkiem i rysami twarzy) przypomina Bombę. Pojawił się pierwszy raz po rzekomej śmierci głównego bohatera, gdzie amatorsko walczył z panoszeniem się kosmitów. Mkbewe został zabity przez Kutanoida w fabryce keramzytu ratując Torpedę, Sebka i Janusza, jednak po jego śmierci na polu walki pojawia się Bomba. Jego zwłoki zostały zabrane przez żołnierzy Sułtana, a następnie połączone z maszynowymi częściami co doprowadziło Mkbewe do odrodzenia się jako cyborga posłusznego kosmitom. W tej formie Mkbewe jest uzbrojony w działko laserowe w kształcie prącia, jednak nie jest odporny na hipnozę. Ponadto często ulega zawieszeniu podczas gry w pasjansa. W serialu Laserowy gniew dzidy chcący podbicia sąsiedniej galaktyki Kujwdubie Sułtan nakazał swoim naukowcom stworzyć cyborga Mkbewe 1.2, który dzięki implantom był odporny na hipnozę. Po misji porwania papieża i likwidacji dwóch aktorów grających Laserowego Generała Mkbewe 1.2 uległ zniszczeniu.
 • Domino Jachaś – biały Kurvinox który był jednym z kandydatów na miejsce zabitego Admirała Gwiezdnej Floty. Jego program opierał się na darmowej pizzy i używkach dla wszystkich żołnierzy co refundować miała Gwiezdna Flota. W wyborach zajął drugie miejsce, jednak po zabiciu fałszywego Generała Lufy Jachaś został Admirałem i jako jedyny wprowadził swoje obietnice w życie. Mimo to Torpeda odkrył, że Jachaś jest właścicielem Galak Pizzy, która otrzymywała ogromne pieniądze od Gwiezdnej Floty. Spowodowało to osłabienie armii oraz aresztowanie Torpedy za zdradę. W końcu do prawdy doszli Głuś i Bomba, a ten ostatni doprowadził Jachasia do upadku. Torpeda jako nowy admirał osadził Jachasia w więzieniu za malwersacje, jednak gdy ten wyszedł zorganizował spisek przeciw niemu przekupując Trybunał Stanu i doprowadzając do degradacji Torpedy z powrotem na stanowisko kapitana.
 • Deformersy – trójka braci-robotów będąca przerobionymi samochodami marki Daewoo – Ticobot, Espebot i Lanobot. Trójka tworzy gang w którym wszystkie sprawy załatwiane są drogą ścisłego formalizmu przez głosowanie podobne do tego w polskim parlamencie. Wniosek przepada, jeżeli jeden z braci powie „veto”. Ich ojciec jest szambiarką marki Star oraz przyjacielem Generała Lufy, a z racji tego, że trójka jest na jego utrzymaniu, jego decyzje są ważniejsze od ich głosowań. Deformersy są parodią Transformersów.
 • Modest Bomba – brat Tytusa Bomby, syn generała Lufy. Pod względem wyglądu różnią ich jedynie czarne wąsy, bródka i kolczyk w uchu Modesta, a także styl ubierania. W Odcinku „Brat Modest” dowiadujemy się, że jest on znanym (szczególnie wśród kosmitów) i kontrowersyjnym dziennikarzem muzycznym w stacji rebel.tv. Z Tytusem nie pałają do siebie szczególną sympatią.
 • Nowy Admirał – nieznany z nazwiska admirał wybrany po tym, jak J.J. Torpeda został zdegradowany na stopień kapitana. Nowy Admirał nie potrafi czytać ani strzelać. Interesuje się polowaniem, o czym świadczy wystrój jego gabinetu. Choć Bomba jest asem Gwiezdnej Floty, nowy admirał wysyła go na najłatwiejsze misje np. eskorta statku pocztowego doręczającego listy o alimenty. Jest on prawdopodobnie wzorowany na Bronisławie Komorowskim.

Gatunki występujące w kreskówce[edytuj | edytuj kod]

 • Człowiek – gatunek dominujący. Jest jedynym gatunkiem (prócz Kutanoida i C’qurwozaura), który nie wącha stolca. Ochroną ludzi w galaktyce Kurvix zajmuje się Gwiezdna Flota.
 • Kurvinox – najpospolitszy gatunek kosmity w galaktyce Kurvix. Osobniki tej rasy pochodzą z planety F/jutem-2, przypominają dwumetrowe antropomorficzne jaszczurki i nie grzeszą inteligencją. Kurvinoxy posiadają duże czerwone kły oraz trzy odbyty, gdyż wypróżniają więcej, niż jedzą. Osobniki występują w różnokolorowych wersjach futra, najczęściej spotyka się niebieskie, fioletowe lub zielone. Mogą zapuszczać brodę, która raz wyglada tak samo jak ludzka, a za innym razem ma kształt prącia. Rodzą się z jaj, a typowy miot liczy kilka sztuk. Po odbyciu stosunku samica może sama urodzić dzieci albo zostać pożarta przez samca - wówczas jej strawione ciało wzmacnia jaja, które następnie składa samiec. Oprócz tytułowego bohatera walczą z wszami. Hybrydami Kurvinoxów i ludzi są Kutanoidy. Stanowią największy odsetek Kosmitów Sprzymierzonych, którzy walczą przeciwko Sułtanowi.
 • Skurwol – gatunek pospolity. Ojczystą planetą tej rasy jest Skurwolana, której cała populacja została wymordowana przez Torpedę. Kształtem kosmita ten przypomina owłosioną ludzką mosznę z dużymi żółtymi oczami. Posiada śmiertelnie silny jad, na który sam nie jest odporny oraz najbardziej skomplikowany układ trawienny w kosmosie. Nie posiada natomiast poczucia humoru.
 • Chujew – gatunek przypominający męskiego członka, posiada możliwość przybierania dowolnego kształtu oraz teleportacji. W tym gatunku nie ma płci żeńskiej. Osobniki tej rasy pochodzą z planety D.U.P.A. gdzie posiadają rozbudowany system polityczny i swego rodzaju autonomię od Planety Wojny. Znanymi organami władzy są Kutasenat oraz Rada Dwunastu. Za wejście w dorosłość uważa się w ich przypadku mutację moszny, podczas której zmienia ona kolory.
 • Dodupyzaur – jeden z powszechniejszych gatunków, zwykle stadny. Osobniki tej rasy przypominają humanoidalne mrówki chodzące na dużych kopytach i posiadające duże czerwone kły. Kosmici ci nie grzeszą inteligencją. Zgodnie ze swą nazwą gatunkową osobniki preferują seks analny. Podobnie jak ludzie obchodzą Wigilię.
 • C’qurwozaur – gatunek przypominający jaszczurki z niewymiarową głową. Osobniki tej rasy występują w kolorze ciemnoturkusowym (najczęściej) oraz oliwkowym. W porównaniu do Kurvinoxów, czy Dodupyzaurów są to inteligentne istoty. Zamieszkuje galaktykę Kujwdubie, w której rządzi Papież, przez co nie uznają zwierzchnictwa Sułtana Kosmitów. Osobniki tej rasy posiadają troje oczu oraz usta przypominające pochwę. Są zdolne do zahipnotyzowania kogokolwiek, jednak wywołuje to u nich efekt podobny do kaca. Jeśli zahipnotyzują kogoś 2 razy z rzędu, wówczas umierają poprzez eksplozję głowy. Nie wąchają stolca.
 • Nadesrał – gatunek z planety Sraturn przypominający ziemskie owady. Zajmuje się zbieractwem runa leśnego, głównie jagód. Jest groźniejszy niż wampir, ponieważ gdy ukąsi człowieka, powoduje, że zmienia się on w nadesrała. Ponowna przemiana jest możliwa po ogrzaniu ciała do temperatury 40 stopni Celsjusza lub poprzez wykonanie procedury egzorcystycznej na Ołtarzu Pierwszego Przemienienia.
 • Zdupydomordyzaur – gatunek groźny, posiada 6 kończyn. U kurvinoxkich prostytutek szczytem ambicji jest obsłużenie trzech kosmitów tej rasy naraz.
 • Kutnapletes – kosmita przypominający genitalia. W swych odbytach kosmici tej rasy posiadają portale między wymiarowe. Osobniki chłopskiego pochodzenia brzydzą się swego wyglądu i popełniają samobójstwo, gdy zobaczą swoje odbicia w lustrze.
 • Skurwiwij – największe zwierze w galaktyce, wykorzystywane do celów bojowych oraz do walk na arenie. Ma 60 metrów wysokości.
 • Małpa – zamieszkuje lochy pałacu Sułtana Kosmitów.
 • Pederastozaur – żywi się ludźmi.
 • Pterokosmita – uskrzydlony kosmita o nieprzyjemnym zapachu. Przypomina uskrzydlone fioletowe prącie i jądra. Składa skórzaste jaja. Wykorzystywany przez Kurvinoxy i Dodupyzaury jako wierzchowiec.
 • Analoerektus – zajmują się zbieractwem złomu i kradzieżą anten satelitarnych.
 • Kutanoid – hybryda człowieka i kurvinoxa. Z wyglądu przypomina rogatego i umięśnionego czerwonego diabła. Jest odporny na kule karabinu, posiada tytanową powłokę. Jest to jedyny kosmita (oprócz C’qurwozaura), który nie wącha odchodów. Ponadto w miejscu gdzie powinien mieć odbyt znajdują się jego jądra, zaś takowy znajduje się w jego ustach.
 • Homofobodaktyl - groźny , bez problemu zabił Zdupydomordyzaura , sam zginął zabity przez Dupxo , tak jak przepowiedziała mu cyganka. Z wyglądu przypomina cyklopa.
 • Śnieżny Koczkodan – zwany popularnie Yeti.
 • Skurwodaktyl – groźny, duży gatunek, nie radzi sobie z utratą równowagi.
 • Kret huczsrajajamiński – duży, wrażliwy na ciemność, oddycha glebą.
 • Lichuj – groźny kosmita, który gniew rozładowuje masturbacją. Efekt uboczny badań nad sztuczną inteligencją.
 • Zdupiks – zamieszkuje Mgławicę Dupsra, potrafi zniszczyć statek kosmiczny.
 • Wpiździec – gatunek chroniony.
 • Bengal – długowieczna rasa kosmitów, która co 100 milionów lat niszczy wszystkie galaktyki. Przybywa spoza granicy kosmosu.
 • Chuj - rasa kosmitów wyglądających jak konie.
 • Dupxo - zamieszkuje poza granicą kosmosu i przypomina wielką jaszczurkę ze szczypcami . Zabiło homofobodaktyla , lecz chwilę później zostało uśmiercone przez Sułtana Kosmitów.

Wersja filmowa[edytuj | edytuj kod]

W październiku 2008 roku na stronie internetowej zespołu Git Produkcja pojawiła się informacja o rozpoczęciu prac nad kinową, pełnometrażową wersją Kapitana Bomby. W główną rolę wcielić się miał najprawdopodobniej Bartosz Walaszek[potrzebny przypis], jednak 19 lipca 2011 pojawiła się informacja[3] o wznowieniu prac nad pełnometrażową, nie aktorską jak wcześniej zakładano, lecz animowaną wersją Kapitana Bomby pod tytułem: Kapitan Bomba Kutapokalipsa. Premiera odbyła się 23 marca 2012 roku w kinach Helios, tym samym serial jest pierwszym z dorobku wytwórni, który doczeka się wersji kinowej.

28 stycznia i 6 lutego 2013 roku na kanale kartony4funTV w serwisie YouTube miała miejsce premiera filmu Kapitan Bomba Zemsta Faraona, druga pełnometrażowa wersja Kapitana Bomby. Wydano ten film w dwóch wersjach – bez cenzury (6 lutego 2013 roku) i ocenzurowaną (28 stycznia 2013 roku). Piosenkę do filmu napisał polski zespół metalowy Night Mistress.

Nawiązania[edytuj | edytuj kod]

 • Na podstawie kreskówki w grudniu 2009 roku została wydana gra karciana[4].
 • W serialu występuje klan o nazwie Kutang Klan – nazwa ta nawiązuje do amerykańskiej grupy hip-hopowej Wu-Tang Clan.
 • W odcinku „Kutang klan – część 3” po walce Tytusa (tzw. Titus-san) na Octagonie, w następnej walce walczą niejacy Sub-Zero i Scorpien. Jest to bezpośrednie nawiązanie do jednych z czołowych bohaterów serii „Mortal Kombat” – Sub-Zero i Scorpion’a [1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Dawid Karpiuk: Bartosz Walaszek – Kapitan Absurd. newswek.pl, 2012-11-10. [dostęp 2012-11-12].
 2. Sułtan Kosmitów | Kapitan Bomba Wiki | FANDOM powered by Wikia, kapitanbomba.wikia.com [dostęp 2017-11-24] (pol.).
 3. Oficjalny kanał Kapitana Bomby na YouTube.
 4. Kapitan Bomba – Gra karciana. [dostęp 1 lutego 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]