Przejdź do zawartości

Kapitan Czytalski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kapitan Czytalski
Cap'n O. G. Readmore
Inny tytuł

Kapitan Czytalski przedstawia
Kapitan O. G. Czytalski przedstawia

Gatunek

animowany

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Oryginalny język

angielski

Główne role

Neil Ross

Liczba odcinków

5

Liczba serii

1

Lista odcinków
Produkcja
Produkcja

Rick Reinert

Reżyseria

Rick Reinert

Scenariusz

Malcolm Marmorstein

Czas trwania odcinka

30 minut

Pierwsza emisja
Stacja telewizyjna

ABC

Kapitan Czytalski / Kapitan Czytalski przedstawia / Kapitan O. G. Czytalski przedstawia[1] (ang. Cap'n O. G. Readmore, 1985-1992) – amerykański serial animowany zrealizowany przez Ricka Reinerta.

Seria filmów Kapitan Czytalski przedstawia była emitowana w USA w programie telewizyjnym ABC Weekend Special. ABC Weekend Special to seria filmów dla dzieci, która była emitowana na ABC w latach 1977-1995[2] w soboty. W latach 80. prezenterem programu był kot Kapitan Czytalski (ang. Cap'n O. G. Readmore) – antropomorficzny kot maskotka ubrany w strój żeglarski, który zachęcał dzieci do czytania książek dla przyjemności[3]. Cap'n O. G. Readmore to sympatyczny uliczny kot, który dużo czyta. Postać ta była pierwotnie stworzona w trzydziesto- i sześćdziesięcio-sekundowych spotach w celu promowania czytelnictwa wśród młodych widzów. Rick Reinert, który stworzył te spoty, zrealizował produkcję półgodzinnych filmów animowanych z serii ABC Weekend Special z udziałem kota Kapitana Czytalskiego i jego przyjaciół: Kitty Litterature, Ol' Tome’a i Lickety Page’a[4] – członków Klubu Miłośników Książek. Postać Cap'n O. G. Readmore’a pojawiła się w pięciu filmach animowanych z serii Kapitan Czytalski przedstawia[5].

Postać kota Kapitana Czytalskiego (ang. Cap’n O. G. Readmore) stała się źródłem inspiracji przy wyborze drugiego imienia dla kota Deweya Readmore’a Booksa – słynnego bibliotecznego kota, bohatera książki Vicki Myron pt. Dewey: wielki kot w małym mieście.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Kot Kapitan Czytalski prezentuje magiczne historie o drzewie fasolowym, Dr. Jekyll i Mr. Hyde, Czerwonym Kapturku, Kocie w butach oraz Kurczaku Małym.

Obsada (głosy)[edytuj | edytuj kod]

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Nr Polski tytuł Angielski tytuł Data
1 Kapitan Czytalski przedstawia drzewo fasolowe /
Kapitan Czytalski przedstawia opowieść o drzewie fasolowym
Cap'n O. G. Readmore's Jack and the Beanstalk 12 października 1985[6]
2 Kapitan Czytalski przedstawia Dr. Jekyll i Mr. Hyde[7] Cap'n O. G. Readmore Meets Dr. Jekyll and Mr. Hyde 13 września 1986[8]
3 Kapitan Czytalski przedstawia spotkanie z Czerwonym Kapturkiem[7] Cap'n O. G. Readmore Meets Little Red Riding Hood 1 października 1988[9]
4 Kapitan Czytalski przedstawia bajkę o kocie w butach /
Czytalski i bajka o kocie w butach
Cap'n O. G. Readmore's Puss In Boots 10 września 1988[10]
5 Cap'n O. G. Readmore Meets Chicken Little 18 kwietnia 1992[11]

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Kapitan Czytalski – wersja wydana na VHS z angielskim dubbingiem i polskim lektorem w latach 90. Lektorem był Henryk Pijanowski. Dystrybucja: Demel.

Serial został wydany na Video CD w 2008 roku przez Twoje Media w serii Czarodziejskie opowieści po dwa filmy animowane wraz z prezentacją lekcji magii Macieja Pola[12]. Istnieje też wersja wydana na DVD[13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]