Przejdź do zawartości

Kaplica św. Apostoła Jana Teologa w Chrabołowskim Lesie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica św. Jana Teologa
czasownia, sanktuarium
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podlaskie

Miejscowość

okolica wsi Chraboły

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny

Diecezja

warszawsko-bielska

Wezwanie

św. Apostoła Jana Teologa

Wspomnienie liturgiczne

8/21 maja;
3. piątek po Pięćdziesiątnicy

Położenie na mapie gminy wiejskiej Bielsk Podlaski
Mapa konturowa gminy wiejskiej Bielsk Podlaski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jana Teologa w okolicy Chrabołów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jana Teologa w okolicy Chrabołów”
Położenie na mapie województwa podlaskiego
Mapa konturowa województwa podlaskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jana Teologa w okolicy Chrabołów”
Położenie na mapie powiatu bielskiego
Mapa konturowa powiatu bielskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Jana Teologa w okolicy Chrabołów”
Ziemia52°51′54,1″N 23°10′41,3″E/52,865028 23,178139

Kaplica pod wezwaniem św. Apostoła Jana Teologaczasownia prawosławna. Należy do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rajsku, w dekanacie Bielsk Podlaski diecezji warszawsko-bielskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Czasownia znajduje się w uroczysku Hołowkowo w pobliżu wsi Chraboły. Wewnątrz świątyni mieści się otoczone kultem źródełko, zwane Turową Krynicą.

Budowla drewniana, wzniesiona w 1984 na planie kwadratu (z przybudowaną od tyłu zakrystią), kryta blaszanym jednokalenicowym dachem, na którym znajduje się wieżyczka zwieńczona cebulastą kopułką. Nad wejściem dwuspadowy daszek, wsparty na dwóch słupach.

Wcześniej w tym miejscu znajdowała się kaplica, zbudowana w związku z objawieniami maryjnymi, mającymi miejsce w XVI w. Kaplica ta została spalona we wrześniu 1939, wskutek działań wojennych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]