Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej
Kaplica
Ilustracja
Kaplica św. Franciszka Ksawerego
w Bystrzycy Kłodzkiej
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Bystrzyca Kłodzka
ul. Kłodzka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej

Wezwanie

Franciszek Ksawery

Wspomnienie liturgiczne

3 grudnia

Położenie na mapie Bystrzycy Kłodzkiej
Mapa konturowa Bystrzycy Kłodzkiej, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej”
Położenie na mapie gminy Bystrzyca Kłodzka
Mapa konturowa gminy Bystrzyca Kłodzka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej”
Ziemia50°18′12,060″N 16°39′20,124″E/50,303350 16,655590

Kaplica św. Franciszka Ksawerego w Bystrzycy Kłodzkiej – została wzniesiona w 1681 roku, przy moście na drodze krajowej nr 33 w kierunku Kłodzka. Stanowiła wotum dziękczynne za uratowanie miasta od zarazy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kaplica została wzniesiona w roku 1681 przy wjeździe do miasta od strony Kłodzka[1]. Stanowiła ona wotum dla św. Franciszka Ksawerego za uratowanie miasta od zarazy[2]. Według legendy w tym miejscu zmarł zadżumiony uciekinier z Kłodzka, który chciał dostać się do Bystrzycy Kłodzkiej, wbrew podjętym w mieście środkom ostrożności[2].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kaplica została wzniesiona na planie kwadratu, posiada kopułę i jest nakryta hełmem w kształcie dzwonu[1]. Hełm jest zwieńczony dwoma gałkami i wyciętą z blachy sylwetką św. Franciszka Ksawerego, który "zaklina" zarazę gestem wzniesionej ręki[2]. Naroża są podkreślone lizenami, a ponad nimi jest gzyms koronujący[2]. We wnętrzu jest niewielki ołtarz, a po jego obu stronach są konchowe wnęki i małe półkoliste okienka[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Józef Pilch: Leksykon zabytków architektury Dolnego Śląska. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2005, s. 41. ISBN 83-213-4366-X.
  2. a b c d e Krystyna Bartnik: Śląsk w zabytkach sztuki. Bystrzyca Kłodzka. Wyd. I. Wrocław-Warszawa-Kraków: Ossolineum, 1992, s. 171 i 172. ISBN 83-04-03529-4.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]