Kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie
Distinctive emblem for cultural property.svg A-443 z dnia 23 kwietnia 1977[1]
Kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Wilków

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Otylia
św. Łucja

Położenie na mapie gminy Kocmyrzów-Luborzyca
Mapa konturowa gminy Kocmyrzów-Luborzyca, u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie”
Położenie na mapie powiatu krakowskiego
Mapa konturowa powiatu krakowskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie”
Ziemia50°10′44″N 20°06′37″E/50,178889 20,110278

Kaplica św. Otylii i św. Łucji w Wilkowie - zabytkowa[1] drewniana świątynia rzymskokatolicka. Kaplica znajduje się na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej[2].

Kaplica została zbudowana w XVII wieku, kiedy to Wilków znajdował się w dobrach klasztornych zakonu benedyktynów z Tyńca[3][4]. W latach 1977-1980 kaplica przeszła remont kapitalny[2].

Jest to drewniana świątynia orientowana[5], wzniesiona z drewna na podmurówce z kamieni polnych, oszalowana i przykryta stromym gontowym dachem nad którym góruje sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę[5].

We wnętrzu zwraca uwagę bogata dekoracja chóru muzycznego, z elementami snycerki chrząstkowej oraz rzeźbami puttów. Zachował się również portal o wykroju "oślego grzbietu" w przejściu prowadzącym do zakrystii[5].

Ołtarz wykonany jest z drewna i pozłocony. Posiada cechy barokowe. W jego centralnej części umieszczony jest obraz przedstawiający św. Otylię i klęczącego przed nią zakonnika[3][2]. Obraz ten został namalowany temperą na desce[5]. Na wyposażeniu kościoła znajdują się również dwustronne skrzydła XVI-wiecznego tryptyku z wizerunkami świętych: św. Jana Chrzciciela, św. Doroty, św. Stanisława i św. Katarzyny oraz skrzydła niezachowanego manierystycznego ołtarza z wizerunkami św. Jana i św. Kolomana z przełomu XVI i XVII wieku[5]. Można tu również zobaczyć dwa późnobarokowe posągi świętych[3][2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 24 listopada 2022., s. 30
  2. a b c d Kaplica w Wilkowie. Gmina Kocmyrzów-Luborzyca. [dostęp 2011-09-12]. (pol.).
  3. a b c Zabytki Korony Północnego Krakowa. Stowarzyszenie Korony Północnego Krakowa. [dostęp 2011-09-12]. (pol.).
  4. Kaplica w Wilkowie. zabytki.ocalicodzapomnienia.eu. [dostęp 2011-09-12]. (pol.).
  5. a b c d e Wilków: Kaplica św. Otylii i św. Łucji. Katolicka Agencja Informacyjna. [dostęp 2011-09-12]. (pol.).