Kaplica (Kurzacze)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica
Kapliczka św. Katarzyny
Kapliczka św. Katarzyny
Państwo  Polska
Województwo świętokrzyskie
Powiat ostrowiecki
Gmina Kunów[1]
Liczba ludności 0
Strefa numeracyjna 41
Tablice rejestracyjne TOS
SIMC 1018806
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa lokalizacyjna województwa świętokrzyskiego
Kaplica
Kaplica
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Kaplica
Kaplica
Ziemia51°01′53,61″N 21°20′32,45″E/51,031558 21,342347

Kaplicaprzysiółek wsi Kurzacze - niezaludniony przysiołek w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, w gminie Kunów[2][3]. Znajduje się około 5 km na północny wschód od miasteczka Kunów. Nazwa miejscowości pochodzi od kaplicy Świętej Katarzyny z 1430 roku.

Przez Kaplicę przechodzi szlak turystyczny niebieski niebieski szlak turystyczny z Łysej Góry do Pętkowic i szlak rowerowy zielony zielony szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo Kaplica wyznaczała granicę między kluczami kunowskim i iłżeckim. W Kaplicy około 1658 roku zmarł proboszcz kościoła szpitalnego w Kunowie, który ukrywał się tutaj przed Szwedami. Kapliczkę św. Katarzyny odnowił w 1703 pustelnik Jakub Nawoyski.

W XIX w. znajdowały się na tym terenie dwie osady: leśna należąca do zakładów starachowickich oraz włościańska z 1 domem i 5 mieszkańcami[4].

W czasie powstania styczniowego, 17 stycznia 1864 roku w okolicach Kaplicy oddział pułkownika Karola Kality stoczył zwycięską bitwę z Rosjanami (bitwa pod Lubienią). Wydarzenie to upamiętnia tablica umieszczona na ścianie kapliczki św. Katarzyny. O przebiegu bitwy pułkownik pisał w swoich wspomnieniach: Ze wspomnień krwawych walk.

W czasie II wojny światowej kapliczka św. Katarzyny służyła jako skrzynka kontaktowa partyzantów.

W XX w. wieś wyludniła się. W latach 70. wyprowadzili się ostatni mieszkańcy. Pozostałością po miejscowości jest kaplica św. Katarzyny. Znajdują się tu także zabezpieczone odwierty wody pitnej.

Kaplica św. Katarzyny[edytuj | edytuj kod]

Gotycką kapliczkę św. Katarzyny ufundował w roku 1430 biskup Zbigniew Oleśnicki. Jest ona najstarszą wolno stojącą kaplicą w Polsce[5]. Poza swoją funkcją sakralną kaplica św. Katarzyny odgrywała rolę słupa granicznego, który rozdzielał klucze: kunowski i iłżecki. Kaplica zbudowana jest na planie ośmiokąta, wewnątrz okrągła. Nad wejściem znajduje się herb biskupa Oleśnickiego – Dębno. Herb fundatora umieszczono także na eliptycznym sklepieniu kaplicy. W kaplicy znajduje się ołtarzyk z figurą św. Katarzyny, pochodzący z przełomu XVII i XVIII wieku.

W 1979 roku na ścianie kaplicy umieszczono pamiątkową tablicę z napisem Miejsce walki powstańców 1863 r.

Kapliczka została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych (nr rej.: A.608 z 27.04.1984 z 28.09.1989)[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ryszard Garus, Znakowane szlaki turystyczne woj. kieleckiego, Kielce 1990
  • Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski, Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1880
  • Magazyn Poznaj swój kraj, Nr 331 (1/1990) Nad Kamienną, str 18

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]