Kaplica II Zboru Chrześcijan Baptystów „Koinonia” w Poznaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaplica II Zboru Chrześcijan Baptystów w Poznaniu
Kaplica II Zboru w Poznaniu
Ilustracja
Widok z bramy kamienicy Przemysłowa 48
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Chrześcijan Baptystów

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kaplica II Zboru Chrześcijan Baptystów w Poznaniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaplica II Zboru Chrześcijan Baptystów w Poznaniu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kaplica II Zboru Chrześcijan Baptystów w Poznaniu”
Ziemia52°23′43,23″N 16°55′07,14″E/52,395342 16,918650

Kaplica II Zboru Chrześcijan Baptystów „Koinonia” w Poznaniu – znajduje się w podwórzu kamienicy przy ul. Przemysłowej 48 (adres kaplicy to ul. Przemysłowa 48a) na poznańskiej Wildzie. Należy do Kościoła Chrześcijan Baptystów w RP.

Piętrowy budynek na planie prostokąta wzniesiono w 1910 roku na potrzeby poznańskich baptystów „Eben Ezer” powstałego w 1902 roku (dziś jego tradycje kontynuuje I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów „Wspólnota Nowego Narodzenia” w Poznaniu). Kaplicę zbudowano w podwórzu kamienicy należącej do pastora Roberta Drewsa pochodzącego z Halle. W 1945 władze kaplicę skonfiskowały przeznaczając budynek dla Miejskiego Oddziału Informacji i Propagandy. Kaplica wielokrotnie była następnie przekazywana różnym instytucjom. W 1996 roku Poznaniu powstał II Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów „Koinonia”, który w 1997 roku odzyskał kaplicę.

Obecnie sala modlitwy zajmuje pierwsze piętro. Przykrywa ją trójprzęsłowy strop kolebkowy. Część prezbiterialną stanowi płytka nisza z krzyżem, oraz niewielki podest z kazalnicą i baptysterium. Na przeciwległej ścianie empora pod którą znajduje się oddzielne pomieszczenie. Parter jest wykorzystywany przez zbór jako sale spotkań i pomieszczenia gospodarcze.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Sobczak, Kościoły Poznania, Zbigniew Szmidt, Michał Woźniak (ilust.), Poznań: Wydawnictwo Debiuty, 2006, ISBN 83-922466-4-0, OCLC 832205456.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]