Przejdź do zawartości

Kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny
A/1878/1974 z dnia 22.12.1971[1]
Ilustracja
Elewacja frontowa
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Lądek-Zdrój

Adres

ul. Lipowa 2

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju

Wezwanie

Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Lądku-Zdroju
Mapa konturowa Lądku-Zdroju, w centrum znajduje się punkt z opisem „Lądek-Zdrój, kaplica zdrojowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Lądek-Zdrój, kaplica zdrojowa”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Lądek-Zdrój, kaplica zdrojowa”
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego
Mapa konturowa powiatu kłodzkiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Lądek-Zdrój, kaplica zdrojowa”
Położenie na mapie gminy Lądek-Zdrój
Mapa konturowa gminy Lądek-Zdrój, po prawej znajduje się punkt z opisem „Lądek-Zdrój, kaplica zdrojowa”
Ziemia50°20′35,1″N 16°53′12,1″E/50,343083 16,886694

Kaplica zdrojowa Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdrojurzymskokatolicka kaplica zdrojowa pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, wybudowana w 1679, znajdująca się w Lądku-Zdroju.

Wczesnobarokowa budowla o nietypowej bryle, cechująca się proporcjonalnością i lekkością, pełni obecnie funkcję kościoła pomocniczego parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku-Zdroju jako kaplica zdrojowa. W 1999 r. kaplica podniesiona została do rangi Sanktuarium Uzdrowienia Chorych.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kaplica została zbudowana w roku 1679 z inicjatywy Johanna Sigmunda Hoffmanna von Leuchensterna - właściciela dóbr w uzdrowisku. Według zamysłu fundatora miała być kościołem parafialnym, ale biskup praski nie wyraził na to zgody. Stała się kaplicą grzebalną rodziny Hoffmannów oraz lokalnym ośrodkiem pielgrzymkowym związanym z kultem maryjnym[2]. W następnym roku kaplicę poświęcił dziekan M. Podchorski. W 1690 poszerzona o dwie nawy boczne. W późniejszych czasach kaplica była przebudowywana. W drugiej połowie XVIII w. prezbiterium nakryto sklepieniem żaglastym. W 1795 umieszczono na wieży zegar fundacji ministra von Hoyma[3]. W 1801 dobudowano w przyziemiu kruchtę, a na piętrze organy z prospektem organowym. W drugiej połowie XIX w. nadbudowano zakrystię. W latach 1908–1941 renowację wystroju wnętrza i polichromię wykonał lądecki malarz Leo Richter[2]. W latach 1990. dach kaplicy pokryto blachą cynkową. W 1997 przeprowadzono odwodnienie kaplicy[4], a rok później remont i konserwację[3]. 18 października 1999 decyzją papieża Jana Pawła II kaplica została podniesiona do rangi Sanktuarium Uzdrowienia Chorych[5].

Architektura i wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Kaplica zlokalizowana na terenie uzdrowiska znajduje się na północno-zachodnim skraju parku zdrojowego. Jest to budowla orientowana, wymurowana z cegły i kamienia, otynkowana. Założona na planie prostokąta z podziałem na trzy podobne nawy rozdzielone ścianami z arkadami. Do nawy środkowej przylega kwadratowe prezbiterium, a do niego prostokątna zakrystia. Nad prezbiterium nadbudowana wieża, której górną, ośmioboczną kondygnację wieńczy jednoprześwitowy hełm. Przy wejściu kruchta zamknięta półkoliście. W fasadzie późnobarokowe kamienne figury Immaculaty, św. Anny i św. Józefa, wykonane na początku XIX w.[2].

Wewnątrz w prezbiterium sklepienie żaglaste pokryte polichromią w stylu historyzmu, w nawach sklepienia kolebkowe z lunetami. Na ścianach środkowej nawy malowidła przedstawiające czterech Ewangelistów. Wyposażenie: ołtarz główny z barokową, drewnianą figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1674, nad ołtarzami bocznymi obrazy św. Anny i św. Józefa wykonane przez Aloisa Schmidta w 1926 r. Nad wyjściem do zakrystii kamienny kartusz z herbem fundatora świątyni[2][4][3]. W nawie w szklanych gablotach dwa dary od Jana Pawła II papieska piuska i kopia krzyża malabarskiego z Grobu Pańskiego, ofiarowane w 2002[6].

Otoczenie

[edytuj | edytuj kod]

Przed kaplicą stoi figura Matki Boskiej ufundowana około 1887 r. przez Antoniego Krzyżanowskiego, budowniczego i fabrykanta poznańskiego, częstego gościa w Lądku[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 marca 2024 [dostęp 2018-01-30].
  2. a b c d Lądek-Zdrój – Kaplica maryjna, ob. kaplica zdrojowa. Zabytek.pl, strona internetowa. [dostęp 2018-01-30].
  3. a b c d Lądek Zdrój: Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Polska niezwykła, strona internetowa. [dostęp 2018-01-30].
  4. a b Kościoły pomocnicze - Lądek Zdrój: kaplica zdrojowa p.w. Najświętszej Maryi Panny „Na pustkowiu”. Stronia internetowea parafii. [dostęp 2018-01-30].
  5. Lądek-Zdrój – kaplica zdrojowa. ladek.pl, strona internetowa miasta. [dostęp 2018-01-30].
  6. Waldemar Brygier, Tomasz Dudziak: Ziemia kłodzka. Oficyna Wydawnicza "Rewasz", Pruszków 2010, s. 368. ISBN 978-83-89188-95-3.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]