Kapliczka św. Kingi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kapliczka Świętej Kingi
kaplica
Ilustracja
Kapliczka św. Kingi
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krościenko nad Dunajcem ul. św. Kingi

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Położenie na mapie gminy Krościenko nad Dunajcem
Mapa konturowa gminy Krościenko nad Dunajcem, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Świętej Kingi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Świętej Kingi”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Świętej Kingi”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kapliczka Świętej Kingi”
Ziemia49°25′50″N 20°26′19″E/49,430556 20,438611

Kapliczka św. Kingikapliczka w Pieninach, przy zielonym szlaku turystycznym z Krościenka na Przełęcz Sosnów (i dalej Sokolą Percią na Sokolicę). Znajduje się na kamiennej podmurówce poniżej doliny Ociemne, przy Ociemnym Potoku[1]. Jest to stara kapliczka, data jej wybudowania nie jest znana. Zaznaczana jest na mapach z początku XIX wieku, była odnawiana w latach 1905 i 1949. Według legendy wybudowano ją w miejscu, w którym święta Kinga przebyła Dunajec uciekając przed Tatarami do swojej kryjówki na Zamku Pienińskim. Szczęsny Morawski w 1863 pisze: „A u stóp Pienin, zaraz na brzegu Dunajca wysiadłszy, gdy stąpiła na wielki kamień, opoka twarda zmiękła i pozostał ślad stopy jej wyraźnie wyciśnięty, a spod kamienia, na którym gorzko zapłakała, wytrysło źródełko gorzkawej wody”. Kamień ten został później przewieziony do klasztoru w Starym Sączu. Źródełko podobno skutecznie leczyło choroby oczu. Nie ma go już, gdyż według podań wyschło, po tym, jak zostało zbezczeszczone przez włoskiego robotnika pracującego przy budowie gościńca do drewnianego mostu, którym dawniej przy Zawiesach droga z Krościenka do Szczawnicy przekraczała Dunajec[2].

Wewnątrz kapliczki znajdują się wiersze Gorzkowskiego z około 1900 roku[2]. Na czołowej ścianie kapliczki napis: „Na chwałę Bogu, pomyślność ludu, opamiętanie wrogów”[3].

Szlak turystyki pieszej[edytuj | edytuj kod]

szlak turystyczny zielony Krościenko – kapliczka św. Kingi – ZawiesyKrasMały Sosnówprzełęcz Sosnów. Stąd szlak turystyczny niebieski na Sokolicę. Czas przejścia z Krościenka na Sokolicę 1:40 h (↓ 1:20 h)[1]. Czas dojścia od rynku w Krościenku do kapliczki ok. 20 min.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Pieniński Park Narodowy. Pieniny polskie i słowackie. Mapa 1:20 000, Kraków: Wyd. Kartograficzne Polkart, lipiec 2006, ISBN 83-87873-07-1.
  2. a b c Józef Nyka, Pieniny, wyd. IX, Latchorzew: Wyd. Trawers, 2006, ISBN 83-915859-4-8.
  3. Napis na kapliczce.