Kapliczka św. Rocha i św. Sebastiana w Łodzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kapliczka św. Rocha
i św. Sebastiana
Symbol zabytku nr rej. A/5 z 20.01.1971 r. (św. Rocha),
A/6 z 20.01.1971 r. (św. Antoniego)[1]
Ilustracja
Kapliczka św. Rocha i św. Sebastiana w Łodzi-Łagiewnikach
Państwo

 Polska

Miejscowość

Łódź

Adres

Wycieczkowa 75

Styl architektoniczny

barokowy

Ukończenie budowy

koniec XVII wieku

Pierwszy właściciel

Samuel Żeleski

Położenie na mapie Łodzi
Mapa konturowa Łodzi, u góry znajduje się punkt z opisem „Kapliczki św. Antoniego i św. Rocha”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kapliczki św. Antoniego i św. Rocha”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kapliczki św. Antoniego i św. Rocha”
Ziemia51°50′41,66″N 19°28′44,94″E/51,844906 19,479150

Kapliczka św. Rocha i św. Sebastiana – jedna z dwóch barokowych kapliczek drewnianych, znajdujących się przy ul. Wycieczkowej 75 w Łodzi-Łagiewnikach. Razem z kapliczką św. Antoniego zachowała się do czasów obecnych jako jedyne z całego zespołu franciszkańskich kaplic łagiewnickich, liczącego sześć obiektów.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka pochodzi z początku XVIII wieku. Możliwe jest, że do jej budowy użyto drewna z rozebranego pierwotnego kościoła franciszkańskiego z lat 70. XVII wieku, kiedy to w pobudowano obecny, murowany kościół pod wezwaniem św. Antoniego w stylu barokowym.

Kapliczka ma konstrukcję zrębową, płaski strop i barokowy, nadwieszony chór. W ołtarzu z XVIII w. mieści się odnowiony obraz św. Rocha, zaś na ścianach obok zawieszone są dwie tablice wotywne[2].

Obie kapliczki jako jedyne przetrwały II wojnę światową. Cztery inne (kaplica cmentarna św. Walentego, Matki Bożej Anielskiej, największa z całego zespołu kaplica Przemienienia Pańskiego oraz kapliczka-domek o. Rafała) zostały zniszczone przez niemieckich okupantów w latach 1941–1943.

Ponieważ z biegiem czasu kapliczki były w złym stanie technicznym i wymagały remontu, w latach sześćdziesiątych XX w. przeprowadzono gruntowny remont. Wykonano wtedy nową podmurówkę, zaimpregnowano deski ścian kaplic, położono nowe dachy i wymieniono okna. W 1970 r. obie kapliczki, chętnie odwiedzane przez okolicznych mieszkańców oraz przyjezdnych, wpisano do rejestru zabytków.

Początek XXI w. upłynął pod znakiem kolejnych remontów obu kapliczek (w latach 2003–2006). Zakonserwowano i uzupełniono wówczas szalunek zewnętrzny, wyremontowano konstrukcje dachowe i odnowiono drzwi.

Galeria zdjęć[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo łódzkie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 15 lutego 2023 [dostęp 2010-05-13].
  2. Piotr Mielczarek OFMConv.: Łagiewniki. Kościół i klasztor franciszkanów. Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, Niepokalanów, 1995. ISBN 83-86412-15-1.

Linki i materiały źródłowe[edytuj | edytuj kod]