Przejdź do zawartości

Kaposvár

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaposvár
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Węgry

Komitat

Somogy

Powiat

Kaposvár

Zarządzający

Károly Szita

Powierzchnia

113,59 km²

Populacja (I 2011)
• liczba ludności
• gęstość


67 979
598,5 os./km²

Nr kierunkowy

82

Kod pocztowy

7400

Położenie na mapie Węgier
Mapa konturowa Węgier, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kaposvár”
Ziemia46°22′N 17°47′E/46,366667 17,783333
Strona internetowa

Kaposvár (niem.: Kopisch, Ruppertsberg, Ruppertsburg; tur. Kapoşvar) – miasto na Węgrzech, stolica komitatu Somogy. Miasto to leży po dwóch stronach rzeki Kapos.

Populacja wynosi prawie 68 tys. (2011). Odległość między Kaposvárem, a Budapesztem wynosi około 186 km. Miasto podobno miało zostać założone na siedmiu wzgórzach, tak, jak Rzym. Mimo wczesnego wzmiankowania w źródłach historycznych, (1009) jak również istniejącego od XIV w. zamku, miasto rozwinęło się dopiero w II połowie XIX w. Po uruchomieniu łączącej Budapeszt z Zagrzebiem linii kolejowej, (1872) zostało ono węzłem komunikacyjnym, a niebawem także ośrodkiem wielobranżowego przemysłu (m.in. maszyny rolnicze, artykuły spożywcze, cukrownia, tekstylia).

Rozbudowa i modernizacja zakładów przemysłowych w okresie WRL, wpłynęła na szybkie podwojenie się liczby mieszkańców. W 1993 miasto zostało siedzibą rzymskokatolickiego biskupstwa. Kilka lat później, na bazie wyższej uczelni rolniczej oraz kolegium nauczycielskiego, powołano uniwersytet (2000).

Kaposvár znany jest między innymi z tego, że urodzili się tutaj malarz József Rippl-Rónai oraz polityk Imre Nagy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Około 400 roku p.n.e. tereny te zamieszkiwali Celtowie. Od 9 do 107 roku miasto należało do rzymskiej Panonii. Około 900 roku, gdy ziemie te podbili Węgrzy na terenach tych znajdowały się osiedla słowiańskie. Nazwa osady pojawiła się po raz pierwszy w 1009 r. jako „Kapos”. W 1061 r. palatyn Otto Győr założył w pobliżu klasztor benedyktynów Zselicszentjakab. Pierwsze fortyfikacje w Kapos powstały około 1200 roku, a zamek murowany w wieku XIV. W 1555 roku wojska tureckie zdobyły zamek Kapos i tereny te na 131 lat zostały włączone do Turcji. W 1686 roku Kapos zdobyły wojska Habsburgów.

Zabytki i pomniki[edytuj | edytuj kod]

Transport[edytuj | edytuj kod]

Dworzec kolejowy

W mieście znajduje się stacja kolejowa Kaposvár.

Sport[edytuj | edytuj kod]

W mieście ma siedzibę najbardziej utytułowany węgierski klub siatkarski, wielokrotny mistrz kraju – Volleyball Kaposvár. Działa tu także klub piłkarski Kaposvári Rákóczi FC.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Plac Kossutha z katedrą na pierwszym planie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]