Przejdź do zawartości

Kapsuła czasu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kapsuła czasu w obserwatorium Griffith

Kapsuła czasu – pojemnik lub miejsce, w którym umieszcza się różne przedmioty bądź informacje przeznaczone dla przyszłych pokoleń, zwłaszcza archeologów, antropologów i historyków. Kapsuły czasu zwykle tworzy się i ukrywa podczas ważnych wydarzeń, jak np. wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Nie wiadomo kiedy dokładnie powstała pierwsza kapsuła czasu. Przyjmowało się, że nie wcześniej niż w 1876[1] r., jednak w Strzegomiu w 2013 r. odkryto kapsułę z 1874[2]. Natomiast w 2019 r. w czasie remontu zachodniego przyczółku mostu przez Wisłę w Tczewie odkryto kamień węgielny wkopany przez Fryderyka Wilhelma wraz z kapsułą w 1851 r.[3] Podczas remontu wieży kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żaganiu natrafiono na kapsułę sygnowaną datą 1809 r.[4]

W czasie Wystawy Światowej w Nowym Jorku w 1939 roku przedsiębiorstwo Westinghouse, zaprezentowało kapsułę czasu własnego projektu. Była to podłużna skrzynia o średnicy 16 cm i 2,3 m długości. Ważyła ok. 360 kg i zbudowana była z miedzi, chromu oraz stopu srebra, co według zapewnień firmy dawało jej wytrzymałość lekkiej stali. Wewnątrz znajdowały się rzeczy codziennego użytku, takie jak: kłębek nici, lalka, księga z opisem kapsuły i jej twórców, flakonik z nasionami zboża, mikroskop i piętnastominutowa kronika filmowa. Szpule mikrofilmu zawierały: informator sklepu Sears Roebuck, słownik, almanach i inne teksty. Kapsułę zakopano w parku Flushing Meadows, gdzie odbywała się wystawa. W 1965 r. w jej pobliżu zakopano drugą kapsułę. Obie spoczywają na głębokości ok. 5 m i mają zostać otwarte w 6939 r. W 1985 r. ta sama firma przygotowała małą szklaną kapsułkę, która miała zostać umieszczona pod hotelem Marriott Marquis w Nowym Jorku, ale nigdy do tego nie doszło.

Za pierwszą współczesną kapsułę czasu uważa się Kryptę Cywilizacji (1936) znajdującą się na Oglethorpe University, która ma zostać otworzona w 8113 r. Jednak w owym czasie nie istniało określenie „kapsuła czasu”. Pojęcie to stworzył w latach 30. George Edward Pendray[5].

Don Harrington Discovery Center w Amarillo w Teksasie, gdzie znajdują się cztery kapsuły czasu, które mają zostać otworzone po 25, 50, 100 i 1000 lat od zamknięcia w 1968 r.

W czasach komunistycznych zakopywanie kapsuł z wiadomościami dla przyszłych pokoleń było bardzo popularne w ZSRR. Z kolei w Nowej Zelandii stworzono projekt Millennium Vault (Skarbiec Tysiąclecia) w ramach którego pod jedną z piramid zakopano kapsułę[6].

Cztery kapsuły zostały też wysłane w przestrzeń kosmiczną. Dwie z nich znajdują się na pokładach sond Pioneer, a dwie tzw. Voyager Golden Record umieszczono w sondach Voyager. Piąta kapsuła znajdzie się w satelicie KEO, która zostanie wyniesiona w kosmos prawdopodobnie w 2019 r.[7] Zabrała ze sobą wiadomości od dzisiejszych mieszkańców Ziemi dla tych, którzy będą zamieszkiwać ją za 50 tysięcy lat, kiedy powróci na Ziemię.

W 1990 r. powołano stowarzyszenie International Time Capsule Society, które zajmuje się utrzymaniem globalnej bazy danych o wszystkich istniejących kapsułach czasu na świecie.

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Według historyka Williama Jarvisa, typowe kapsuły czasu zwykle nie dostarczają zbyt wielu przydatnych informacji historycznych i są wypełnione „bezużytecznymi gratami”. Wiele z nich zawiera artefakty o ograniczonej wartości dla przyszłych badaczy. Historycy uważają, że rzeczy, które opisują codzienne życie ludzi, takie jak osobiste notatki, zdjęcia i dokumenty, znacznie podniosłyby wartość takiego znaleziska.

Z kolei kapsuły czasu znajdujące się w muzeach, których celem jest zachowanie kultury danego miejsca i czasu, zdaniem krytyków bardzo słabo spełniają swoją rolę, gdyż od momentu ich zamknięcia do czasu docelowego, nikt nie będzie miał do nich dostępu. A więc kolejne pokolenia nie będą miały możliwości poznania danego okresu. Dlatego też, takie kapsuły są postrzegane jako uśpione muzea, z których skorzystają historycy w dalekiej przyszłości.

Wiele zakopanych kapsuł ginie, ponieważ zainteresowanie nimi maleje, a dokładne miejsca ich ukrycia zostają zapomniane lub zostają one zniszczone przez wody gruntowe. Dlatego za najlepsze typy kapsuł uznaje się nagrania wideo, które w przyszłości będą mogły zostać odczytane przez nowoczesne technologie[8].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rustic Stone" article Monday, October 1st, 2012: All about Time Capsules and Plaque Markers
  2. Kapsuła czasu ze Strzegomia otwarta. TVN24, 2013-06-22. [dostęp 2013-06-25].
  3. Odkrycie na Moście Tczewskim [online], fakty.interia.pl [dostęp 2019-04-16] (pol.).
  4. Agnieszka, W Żaganiu znaleziono kapsułę czasu z 1809 roku! | Urząd Miasta Żagań [online], urzadmiasta.zagan.pl [dostęp 2021-05-06] (pol.).
  5. Pendray, G. Edward (George Edward), 1901-1987. findingaids.princeton.edu. [dostęp 2016-05-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-06-04)]. (ang.).
  6. The Seattle Times" article Sunday, 27 czerwca 1999: New Millennium Prompts A Craze For Time Capsules
  7. Les dates de KEO [online], www.keo.org [dostęp 2018-08-24].
  8. William Jarvis (2002)