Karabin-granatnik AMP-69

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karabin-granatnik AMP-69
Ilustracja
Państwo  Węgry
Producent FÉG
Rodzaj Karabin-granatnik
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 × 39 mm wz. 43
Magazynek 5, 30 nabojów
Wymiary
Długość 1210 mm (z kolbą rozłożoną)
640 mm (z kolbą złożoną)
905 mm (z kolbą rozłożoną i odłamkowym granatem nasadkowym)

AMP-69 (węg. automata, módosított, puskagránátos /karabély/) – węgierski karabin-granatnik, wersja AMD-65 przystosowana do miotania granatów nasadkowych (zobacz granatnik nasadkowy).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Po wprowadzeniu do uzbrojenia ludowego Wojska Polskiego karabinka-granatnika wz. 1960 podobne konstrukcje pojawiły się także w Jugosławii i na Węgrzech.

Węgierski AMP-69 był modyfikacją AK wyposażoną w składaną na bok broni kolbę prętową oraz nasadkę do miotania granatów. Podobnie jak inne wersje AK przystosowane do pełnienia roli granatników AMP-69 został wyposażony w regulator gazowy.

Z AMP-69 można było miotać granaty odłamkowe i przeciwpancerne przy pomocy naboi ślepych.

Opis[edytuj | edytuj kod]

AMP-69 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny otwór lufy, z długim ruchem tłoka gazowego. AMP-69 strzela z zamka zamkniętego. Zamek ryglowany przez obrót. Mechanizm uderzeniowy kurkowy, mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia pełni jednocześnie rolę bezpiecznika.

AMP-69 jest bronią zasilaną z magazynków 30-nabojowych (jeśli jest używany jako karabin) lub 5-nabojowych (jako granatnik).

Lufa zakończona nasadką do miotania granatów.

AMP-69 wyposażony jest w chwyt pistoletowy i łoże. Kolba składana na bok broni, prętowa. Przyrządy celownicze mechaniczne (celownik krzywkowy z muszką, nastawy do 800 metrów). Celownik używany podczas miotania granatów miał nastawy do 400 metrów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]