Karabin AMD-65

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AMD-65
Ilustracja
Marines z AMD-65
Państwo  Węgry
Producent Fegyver- és Gázkészülékgyár (FÉG)
Rodzaj karabin szturmowy
Historia
Prototypy 1965
Produkcja 1967-??
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 x 39 mm wz. 43
Magazynek łukowy, 30 nab.
Wymiary
Długość 847 mm (z kolbą rozłożoną)
648 mm (z kolbą złożoną)
Długość lufy 317 mm
Masa
broni 3,21 kg (z pustym magazynkiem)

AMD-65 – (po węgiersku: Automata Módosított Desszantfegyver) węgierska modyfikacja AKM przeznaczona dla wojsk powietrznodesantowych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach 60 XX w. na Węgrzech rozpoczęto produkcję karabinów szturmowych AK. W 1963 roku rozpoczęto produkcję karabinka AK-63 będącego zmodyfikowanym AK wyposażonym w chwyt przedni. W dwa lata później AK-63 stał się podstawą do opracowania karabinu dla wojsk powietrznodesantowych oznaczonego jako AMD-65. Aby ułatwić spadochroniarzom desantowanie z bronią opracowany dla nich karabin wyposażono w krótszą lufę i składaną kolbę. Ponieważ uznano że rosyjska kolba karabinka AKS składana pod spód broni jest zbyt mało sztywna karabin spadochroniarzy wyposażono w prętową kolbę składaną na bok broni (jak wykazały późniejsze doświadczenia kolba prętowa jest sztywniejsza, ale okazała się podatna na uszkodzenia). Ponieważ skrócenie lufy zaowocowało znacznym powiększeniem płomienia wylotowego karabinka AMD-65 wyposażono w duży tłumik płomienia.

Opis[edytuj | edytuj kod]

AMD-65 jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odprowadzanie części gazów prochowych przez boczny otwór lufy, z długim ruchem tłoka gazowego. AMD-65 strzela z zamka zamkniętego. Zamek ryglowany przez obrót. Mechanizm uderzeniowy kurkowy, mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Dźwignia przełącznika rodzaju ognia pełni jednocześnie rolę bezpiecznika.

AMD-65 jest bronią zasilaną z magazynków 30-nabojowych.

Lufa zakończona tłumikiem płomienia.

AMD-65 wyposażony jest w dwa chwyty pistoletowe. Kolba składana na bok broni, prętowa. Przyrządy celownicze mechaniczne (celownik krzywkowy z muszką, nastawy do 800 m).