Karabin AR-15

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karabin AR-15
Ilustracja
Karabin Colt AR-15 SP1, rok produkcji 1973
Państwo

 Stany Zjednoczone

Producent

ArmaLite,
Colt's Manufacturing Company

Rodzaj

karabin samopowtarzalny

Zasada działania

gazodynamiczna

Historia
Prototypy

1956

Dane techniczne
Kaliber

5,56 mm

Nabój

.223 Remington

Magazynek

pudełkowy na 20 nabojów

Wymiary
Długość

991 mm

Długość lufy

508 mm

Masa
broni

2,97 kg

karabinu właściwego

2,72 kg

Inne
Prędkość pocz. pocisku

1,006 m/s

Zasięg skuteczny

457 m

AR-15 – karabinek cywilny, produkowany w wielu różnych wersjach. Lekki karabin gazodynamiczny, zasilany magazynkiem, chłodzony powietrzem, wykorzystuje amunicję pośrednią. W jego produkcji szeroko wykorzystywane są stopy aluminium i materiały syntetyczne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja karabinu AR-15 jest oparta na karabinie AR-10 kalibru 7,62 mm, opracowanym przez Eugene Stonera, Roberta Fremonta i L. Jamesa Sullivana w firmie Fairchild Armalite[1]. Został on zaprojektowany jako lżejsza wersja tej broni, strzelająca amunicją kalibru 5,56 mm. W 1959 roku firma Armalite sprzedała swoje prawa do AR-10 i AR-15 firmie Colt. Po modyfikacjach broń została przyjęta przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych jako karabin M16[2].

W 1963 Colt rozpoczął sprzedaż samopowtarzalnego wariantu karabinu M16 do użytku cywilnego pod nazwą Colt AR-15; ta nazwa nadal jest używana dla wariantów karabinu pozwalających tylko na ogień samopowtarzalny[3]. Oryginalny AR-15 był bardzo lekką bronią o wadze poniżej 6 lb (2,72 kg) z pustym magazynkiem. Późniejsze, cięższe wersje cywilnego AR-15 mogą ważyć ponad 8,5 lb (3,86 kg)[4].

Samopowtarzalne cywilne AR-15 różnią się budową wewnętrzną od w pełni automatycznego M16, choć są niemal identyczne z wyglądu.

Wersje w pełni automatyczne: samoczynno – samopowtarzalne, wyposażone są w obrotowy przełącznik ognia, który pozwala wybierać między trzema trybami: zabezpieczony, samopowtarzalny (ogień pojedynczy) oraz samoczynny lub seria trzech strzałów, w zależności od modelu. Cywilny Colt AR-15 ma przełącznik posiadający jedynie dwa ustawienia: zabezpieczony i samopowtarzalny.

Choć w USA jest zabroniona produkcja, sprzedaż i posiadanie wersji w pełni automatycznych AR-15, można legalnie sprzedawać szablony, narzędzia i instrukcje wykonywania takiej konwersji. Są one używane do wytwarzania wariantów AR-15 z przełącznikiem ognia dla funkcjonariuszy, wojska i klientów zagranicznych[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]