Karabin AR-15

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karabin Colt AR-15 SP1, rok produkcji 1973

AR-15 – karabinek cywilny, produkowany w wielu różnych wersjach. Lekki karabin gazodynamiczny, zasilany magazynkiem, chłodzony powietrzem, wykorzystuje amunicję pośrednią. W jego produkcji szeroko wykorzystywane są stopy aluminium i materiały syntetyczne.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Konstrukcja karabinu AR-15 jest oparta na karabinie AR-10 kalibru 7,62 mm, opracowanym przez Eugene Stonera, Roberta Fremonta i L. Jamesa Sullivana w firmie Fairchild Armalite[1]. Został on zaprojektowany jako lżejsza wersja tej broni, strzelająca amunicją kalibru 5,56 mm. W 1959 roku firma Armalite sprzedała swoje prawa do AR-10 i AR-15 firmie Colt. Po modyfikacjach broń została przyjęta przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych jako karabin M16[2].

W 1963 Colt rozpoczął sprzedaż samopowtarzalnego wariantu karabinu M16 do użytku cywilnego pod nazwą Colt AR-15; ta nazwa nadal jest używana dla wariantów karabinu pozwalających tylko na ogień samopowtarzalny[3]. Oryginalny AR-15 był bardzo lekką bronią o wadze poniżej 6 lb (2,72 kg) z pustym magazynkiem. Późniejsze, cięższe wersje cywilnego AR-15 mogą ważyć ponad 8,5 lb (3,86 kg)[4].

Samopowtarzalne cywilne AR-15 różnią się budową wewnętrzną od w pełni automatycznego M16, choć są niemal identyczne z wyglądu.

Wersje w pełni automatyczne: samoczynno – samopowtarzalne, wyposażone są w obrotowy przełącznik ognia, który pozwala wybierać między trzema trybami: zabezpieczony, samopowtarzalny (ogień pojedynczy) oraz samoczynny lub seria trzech strzałów, w zależności od modelu. Cywilny Colt AR-15 ma przełącznik posiadający jedynie dwa ustawienia: zabezpieczony i samopowtarzalny.

Choć w USA jest zabroniona produkcja, sprzedaż i posiadanie wersji w pełni automatycznych AR-15, można legalnie sprzedawać szablony, narzędzia i instrukcje wykonywania takiej konwersji. Są one używane do wytwarzania wariantów AR-15 z przełącznikiem ognia dla funkcjonariuszy, wojska i klientów zagranicznych[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]