Karabin MPi-K

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maschinenpistole Kalaschnikow (MPi-K)
Państwo  NRD
Producent VEB Fahrzeug und Waffenfabrik "Ernst Thälmann", Suhl
Rodzaj karabin szturmowy
Historia
Produkcja 1958-1961
Wyprodukowano 40 000 szt.
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 x 39 mm
Magazynek łukowy, 30 nab.
Wymiary
Długość 870 mm
Długość lufy 415 mm
Masa
broni 4,3 kg (bez magazynka)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 710 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna 650-750 strz/min

Maschinenpistole Kalaschnikow (MPi-K) – licencyjna wersja karabinu AK produkowana w zakładach VEB Fahrzeug und Waffenfabrik "Ernst Thälmann".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Produkcję MPi-K uruchomiono w 1958 roku w zakładach należących przed wojną do firmy Sauer. Kolby, łoża oraz chwyty pistoletowe były wykonane z drewna. Początkowe egzemplarze nie posiadały wyciora. W odróżnieniu od karabinów AK produkowanych w ZSRR, niemieckie MPi-K nie miały w kolbie gniazda na przybornik z przyrządami do czyszczenia broni – były one przenoszone oddzielnie. Poza wersją z kolbą stałą (MPi-K), produkowano wersję z kolbą składana – MPi-KmS (Maschinenpistole Kalaschnikow mit Schulterstütze). Produkcję MPi-K zakończono w 1961 roku po rozpoczęciu produkcji karabinu MPi-KM – licencyjnej wersji AKM.

Opis[edytuj | edytuj kod]

MPi-K był bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek ryglowany przez obrót (2 rygle). Rękojeść przeładowania po prawej stronie broni, związana z suwadłem. Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Skrzydełko bezpiecznika/przełącznika rodzaju ognia po prawej stronie komory zamkowej w pozycji zabezpieczonej zasłania wycięcie, w którym porusza się rękojeść przeładowania. Magazynki 30 nabojowe, wymienne z AK i AKM. Kolba stała (MPi-K) lub składana (MPi-KmS). Przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i celownika krzywiznowego (nastawy do 800 m).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • John Walter, Ryszard (Tł.) Woźniak, Przemysław (Tł) Kupidura: Broń systemu Kałasznikowa. Warszawa: Wydawnictwo Bellona, 2002. ISBN 83-11-09395-4.