Karabin Typ 81

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typ 81
Ilustracja
Państwo  Chiny
Rodzaj Karabin automatyczny
Historia
Prototypy początek lat 80. XX wieku
Produkcja początek lat 80. XX wieku – ??
Dane techniczne
Kaliber 7,62 mm
Nabój 7,62 x 39 mm wz. 43
Magazynek 30 nab.
Wymiary
Długość 955 mm (Typ 81)
955/750 mm (Typ 81-1 z kolbą rozłożoną/złożoną)
Długość lufy 445 mm
Masa
broni 3,5 kg (Typ 81 z magazynkiem)
3,4 kg (Typ 81-1 z magazynkiem)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 750 m/s
Szybkostrzelność teoretyczna 650 strz/min
Zasięg skuteczny 400 m

Typ 81chiński karabin automatyczny będący modyfikacją karabinu SKS. Wraz z tak samo oznaczonym erkaemem wchodzi w skład systemu broni QBZ-81.

Historia konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

W latach 70. XX wieku w Chinach Ludowych rozpoczęto prace nad nowym małokalibrowym nabojem pośrednim. Wraz z nowym nabojem planowano wprowadzić nowy karabin. Przedłużające się prace sprawiły że jako rozwiązanie tymczasowe postanowiono przyjąć do uzbrojenia nowy karabin szturmowy zasilany starą amunicją Typ 56 (7,62 x 39 mm).

Nowy karabin miał zastąpić karabiny samopowtarzalne Typ 56 (wersja SKS) i automatyczne Typ 56 i Typ 63. Nowy karabin miał się stać także podstawą do skonstruowania ręcznego karabinu maszynowego Typ 81 – następcy erkaemu Typ 56 (licencyjna wersja RPD).

Nowy karabin był udoskonaloną wersją SKS. Karabin wyposażono w zatrzask zamka (zatrzymujący zamek w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego naboju) i nowy mechanizm spustowy. Wydłużono także lufę. Dzięki odpowiedniemu ukształtowaniu końcowego odcinka lufy i wyposażeniu karabinu Typ 81 w regulator gazowy z karabinu można wystrzeliwać granaty nasadkowe.

Po rozpoczęciu produkcji na początku lat 80. karabin Typ 81 stopniowo zastępował starsze typy karabinów. W 1984 roku została skonstruowana wersja kalibru 5,8 x 42 mm (Typ 87).

Karabin Typ 81 wyparł do końca lat osiemdziesiątych z uzbrojenia pierwszoliniowych karabiny Typ 56. Karabiny Typ 81 w warunkach bojowych zostały użyte w trakcie chińsko-wietnamskich konfliktów granicznych pod koniec lat osiemdziesiątych.

Obecnie karabin Typ 81 stanowi podstawowe uzbrojenie żołnierzy chińskich. Niewielkie liczby egzemplarzy tego karabinu zostały wyeksportowane do Pakistanu oraz do Afryki (m.in. Wybrzeże Kości Słoniowej).

Wersje[edytuj | edytuj kod]

  • Typ 81 – wersja z kolbą stałą.
  • Typ 81-1 – wersja z kolbą składaną na prawy bok broni.
  • Typ 87 – wersja kalibru 5,8 × 42 mm. Stała się podstawą do opracowania nowych karabinów Typ 87A i Typ 03

Opis konstrukcji[edytuj | edytuj kod]

Karabin Typ 81 jest indywidualną bronią samoczynno-samopowtarzalną. Zasada działania oparta o wykorzystanie energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy. Ryglowanie przez obrót zamka. Po wystrzeleniu ostatniego naboju zamek zatrzymuje się w tylnym położeniu). Mechanizm spustowy umożliwia strzelanie ogniem pojedynczym i seriami. Przełącznik rodzaju ognia, pełniący także rolę bezpiecznika umieszczony nad chwytem pistoletowym, po lewej stronie broni. Zasilanie z dwurzędowych magazynków łukowych o pojemności 30 naboi. Otwarte przyrządy celownicze składają się z muszki i celownika krzywkowego (ze szczerbiną). Karabin wyposażony w kolbę stałą (wersja 81-1 składaną). Końcowy odcinek lufy pełni rolę nasadki do miotania granatów nasadkowych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]