Karabinek AS Wał

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
AS Wał
Ilustracja
Państwo  ZSRR
Rodzaj wytłumiony karabinek automatyczny
Dane techniczne
Kaliber 9 mm
Nabój 9 × 39 mm SP5 i SP6
Magazynek łukowy, 20 nab.
Wymiary
Długość 875/615 mm
Długość lufy 200 mm
Masa
broni 2,96 kg (niezaładowanej)
Inne
Szybkostrzelność teoretyczna 900
Szybkostrzelność praktyczna 895-915
Zasięg maks. 400 m

AS Wał (ros. Автомат Специальный «Вал») – radziecki karabinek automatyczny wyposażony w integralny tłumik dźwięku przeznaczony dla oddziałów Specnazu. Używany przez jednostki specjalne armii rosyjskiej, MWD i FSB.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do lat 80. uzbrojenie radzieckich oddziałów specjalnych stanowiły głównie karabinki AKM przystosowane do montażu tłumików dźwięku i strzelające specjalną wersją amunicji 7,62 x 39 mm z ciężkim pociskiem. Coraz większe rozpowszechnienie kamizelek kuloodpornych sprawiło że taka broń mogła okazać się nieskuteczna. Dlatego w ZSRR rozpoczęto prace nad specjalną amunicją o dużej przebijalności, optymalizowanej do stosowania w broni wytłumionej. Efektem tych prac był nabój 9 x 39 mm SP5. Po skonstruowaniu nowej amunicji rozpoczęto projektowanie zasilanej nią broni: karabinka wyborowego WSS Wintoriez i automatycznego AS Wał.

Opis[edytuj | edytuj kod]

AS Wał jest bronią samoczynno-samopowtarzalną. Automatyka broni działa na zasadzie odprowadzania gazów prochowych z długim skokiem tłoka gazowego. Zamek ryglowany przez obrót (6 rygli). Mechanizm spustowy z przełącznikiem rodzaju ognia. Przełącznik ma postać kołka przechodzącego w poprzek komory zamkowej, dźwignia bezpiecznika znajduje się po lewej stronie komory zamkowej. Lufa gwintowana, z otworami w końcowej części, współpracuje z integralnym tłumikiem dźwięku. Kolba składana na lewą stronę broni. Przyrządy celownicze mechaniczne, składają się z muszki i celownika krzywiznowego osadzonych na tłumiku dźwięku. Maksymalna nastawa celownika to 400 m, nastawy co 25 m. Tak gęste nastawy są konieczne z uwagi na właściwości balistyczne pocisku zastosowanego w naboju SP6. Z lewej strony komory nabojowej znajduje się szyna "na jaskółczy ogon" służąca do mocowania celownika optycznego, kolimatorowego lub noktowizyjnego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]