Karabiny Avalonu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karabiny Avalonu
The Guns of Avalon
Autor

Roger Zelazny

Typ utworu

fantasy

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Data wydania

1972

Wydawca

Doubleday

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1989

Wydawca

Wydawnictwo Iskry

Przekład

Piotr W. Cholewa

poprzednia
Dziewięciu książąt Amberu
następna
Znak Jednorożca

Karabiny Avalonu (ang. The Guns of Avalon) – drugi tom cyklu fantasy Kroniki Amberu autorstwa Rogera Zelazny’ego, wydany pierwotnie w 1972 roku. W Polsce po raz pierwszy wydany został w 1989 roku, w przekładzie Piotra Cholewy, w jednej książce razem z tomem Dziewięciu książąt Amberu. Karabiny Avalonu, to bezpośrednia kontynuacja pierwszej części cyklu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Corwin po opuszczeniu Cabry postanawia wyruszyć do jednego z Cieni, do Avalonu, w którym kiedyś spędził kilka wieków jako władca, odkrył bowiem pewną substancję, która w Amberze zyskiwała silnie wybuchowe właściwości. Ponieważ Avalon upadł, szukał podobnego cienia. Wytłumaczył to Ganelonowi w ten sposób – „Nasz Avalon padł, ale w Cieniu mogę raz jeszcze znaleźć taki sam”.

W drodze, przejeżdżając przez krainę Lorraine, spotkał wygnanego z Avalonu swojego dawnego generała – Ganelona. Corwin pozostał tam, gdyż dowiedział się o pewnym niepokojącym i groźnym zjawisku, które bardzo przypominało zagrażającą Amberowi klątwę rzuconą przez niego samego. Był to ciągle powiększający się czarny krąg, z którego wyłaniali się mroczni najeźdźcy. Corwin zwyciężył w bitwie i ruszył w dalszą drogę do Avalonu w towarzystwie Ganelona.

Po dotarciu do tej krainy, spotkał swojego brata Benedykta, który został tam protektorem. Korzystając z jego gościny, w tajemnicy zbiera składniki potrzebne do produkcji wybuchowego prochu i w międzyczasie poznaje Darę, podającą się za wnuczkę jego brata. Po zdobyciu upragnionej substancji, Corwin postanawia wyruszyć do wcześniej odkrytego Cienia, którego mieszkańcy uważali go za boga i już wcześniej pomagali mu jako żołnierze.

Razem z Ganelonem, opuścił w tajemnicy Avalon i wyruszył w drogę, ale po pewnym czasie zauważył, że w ślad za nim podąża Benedykt. Po szaleńczej ucieczce, Corwin zostaje zmuszony do walki z bratem, ale mimo przewagi Benedykta, udaje mu się go pokonać.

Po tym incydencie, Corwin zbiera armię i wyposażając ją w karabiny, rusza do Amberu, by przejąć władzę w królestwie. Kiedy ostatecznie dociera do rodzinnego świata, zastaje wojska Amberu walczące z mrocznymi siłami. Włączając się do bitwy, daje zwycięstwo amberytom dzięki karabinom. W walce ginie jego brat Eryk, który dotychczas zasiadał na tronie Amberu i siłą rzeczy Corwin zdobywa władzę w Amberze biorąc z rąk zmarłego brata Klejnot Wszechmocy.

Wydania w Polsce[edytuj | edytuj kod]