Karbonado

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karbonado
Próbka karbonado
Próbka karbonado
Właściwości chemiczne i fizyczne
Skład chemiczny C
Twardość w skali Mohsa 10
Gęstość minerału 3,5–3,53 g/cm³
Właściwości optyczne
Połysk diamentowy

Karbonado (czarny diament)diament polikrystaliczny, występujący w osadach aluwialnych w Brazylii i Republice Środkowoafrykańskiej. Z wyglądu podobny jest do węgla drzewnego. W odróżnieniu od innych diamentów polikrystalicznych, porowata powierzchnia karbonado wykazuje brak inkluzji, pochodzących z płaszcza ziemskiego. Do najczęstszych należą florencyt, ksenotym, ortoklaz, kwarc czy kaolin, czyli składniki pochodzące ze skorupy ziemskiej. Badania za pomocą TEM ujawniły obecność także metali i związków międzymetalicznych, takich jak Fe, Fe-Ni, Ni-Pt, Ti, Sn, Ag, Cu i SiC[1]. Karbonado wykazuje wysoką fotoluminescencję i elektronoluminescencję, indukowaną przez azot, co może świadczyć, że prawdopodobnie w okresie formowania istniały w nim radioaktywne inkluzje.

Według badań naukowców z Florida International University i Case Western Reserve University, którzy obserwowali karbonado w świetle podczerwonym, pochodzącym z promieniowania synchrotronowego, uzyskanego w Brookhaven National Laboratory[2], karbonado formowały się w bogatym w wodór środowisku międzygwiezdnym, poza Układem Słonecznym. Powstały prawdopodobnie w wyniku wybuchu gwiazdy supernowej a ich skład chemiczny zdradza podobieństwo do pyłu kosmicznego. Jednym z wytłumaczeń ich obecności na Ziemi jest uderzenie zawierającego je meteorytu (na co wskazuje chociażby fakt, że karbonado występują jedynie w dwóch izolowanych miejscach na Ziemi)[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Peter J. Heaney, Edward P. Vicenzi, Subarnarekha De. Strange Diamonds: The Mysterious Origins of Carbonado and Framesite. „Elements”. 1 (2), s. 85-89, 2005. DOI: 10.2113/gselements.1.2.85. 
  2. Infrared Absorption Investigations Confirm the Extraterrestrial Origin of Carbonado-Diamonds. [dostęp 2009-02-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-04)].
  3. publikacja w otwartym dostępie – możesz ją przeczytać Jozsef Garai and Stephen E. Haggerty and Sandeep Rekhi and Mark Chance. Infrared Absorption Investigations Confirm the Extraterrestrial Origin of Carbonado Diamonds. „The Astrophysical Journal Letters”. 653 (2), s. L153–L156, 2006. DOI: 10.1086/510451. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]