Karesuando

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karesuando
Państwo  Szwecja
Region Norrbotten
Powierzchnia 0,90 km²
Populacja (2005)
• liczba ludności
• gęstość

313
347 os./km²
Położenie na mapie Norrbotten
Mapa lokalizacyjna Norrbotten
Karesuando
Karesuando
Położenie na mapie Szwecji
Mapa lokalizacyjna Szwecji
Karesuando
Karesuando
Ziemia68°26′28″N 22°28′39″E/68,441111 22,477500
Strona internetowa
Portal Portal Szwecja

Karesuando (fin.: Kaaresuvanto lub Karesuvanto, północnolapoński: Gárasavvon ) – najdalej na północ wysunięta miejscowość Szwecji, w Laponii. Osada należy do gminy Kiruna w regionie Norrbotten i liczy ponad 300 mieszkańców (2005)[1].

Karesuando jest bliźniaczą wsią miejscowości Kaaresuvanto (populacja 157) w Finlandii, położonej na przeciwległym brzegu rzeki Muonio. Tam też bierze początek trasa europejska E45. Według tradycji fińskiej obie wsie są traktowane przez społeczność lokalną jako jedna miejscowość, jednakże przebiegająca przez nie granica państwowa (wytyczona w 1809 roku) zalicza je do dwóch różnych systemów administracyjnych. Tereny Karesuando są głównie regionem fińskojęzycznym, jednakże w ostatnich latach język szwedzki zyskał przewagę.

Najstarsze budynki wsi pochodzą z 1670 roku. Głównym zabytkiem Karesuando jest kościół z 1905 roku, który wybudowano w miejsce niszczącego się kościoła drewnianego z 1816 roku. W dawnym kościele Lars Levi Læstadius rozpoczął nurt religijny o nazwie laestadianizm[2].

Peryferyjne położenie miejscowości wpływa negatywnie na jej warunki socjalne i ekonomiczne. W ostatnich latach w Karesuando wszedł w życie tzw. Projekt Eurosuando, mający na celu umocnienie gospodarki lokalnej wyludniającej się wsi[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Kościół w Karesuando
Biuro turystyczne przy granicy fińskiej w Karesuando