Karina Seweryn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karina Seweryn
Ilustracja
Karina Seweryn
Data i miejsce urodzenia 3 września 1978
Kraków
Zawód aktorka
Lata aktywności od 1995

Karina Seweryn (ur. 3 września 1978 w Krakowie) – polska aktorka teatralna i filmowa.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka XXI Liceum Ogólnokształcącego o profilu artystyczno-teatralnym im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Krakowie. W 2001 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie.

Podczas studiów związana z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej i Teatrem Ludowym w Krakowie. Zadebiutowała w Teatrze Starym w roli Wendli Bergman w spektaklu Przebudzenie wiosny Franka Wedekinda w reżyserii Pawła Miśkiewicza.

Kolejne role teatralne w Fauście w reżyserii Jerzego Jarockiego i Miarce za miarkę w reżyserii Tadeusza Bradeckiego – oba spektakle w Teatrze Starym. Następnie Pan Paweł w reżyserii Bartosza Szydłowskiego w Teatrze Słowackiego w Krakowie, Sześć postaci szuka autora w reżyserii Jerzego Stuhra, Miłość Fedry w reżyserii Bartosza Szydłowskiego i Jak wam się podoba w reżyserii Andrzeja Wajdy. W Teatrze Ludowym w Krakowie Dożywocie w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

W Zespole Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie od 2001 roku, gdzie zagrała w takich spektaklach jak Swidrygajłow w reżyserii Andrzeja Domalika, Lato w reżyserii Władysława Kowalskiego, Biesy w reżyserii Rudolfa Zioło, a także Wesołe kumoszki z Windsoru oraz Król Lear w reżyserii Piotra Cieplaka. Kolejne przedstawienia na deskach Teatru Powszechnego to Czego nie widać w reżyserii Juliusza Machulskiego, Powrót na pustynię w reżyserii Anny Augustynowicz oraz Panieński Raj w reżyserii Rafała Sabary.

W 1995 roku zadebiutowała w Teatrze Telewizji w spektaklu Rodzina Antoniego Słonimskiego w reżyserii Kazimierza Kutza.

Można ją zobaczyć m.in. w takich filmach jak Ryś będący kontynuacją kultowego Misia Stanisława Barei, Bożych Skrawkach (Edges of The Lord) Jurka Bogajewicza, Vinci Juliusza Machulskiego, również w jednej z głównych ról w serialu telewizyjnym Joanny Szczepkowskiej Garderoba damska, a także gościnnie w jednym z odcinków sitcomu Kasia i Tomek.

Mieszka w Warszawie.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]