Karine Haaland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Karine Haaland (ur. 29 sierpnia 1966 w Bergen) – norweska karykaturzystka, animatorka, ilustratorka, znana z komiksu Piray.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Haaland zadebiutowała w gazecie uniwersyteckiej Universitas w 1995 roku, jednak przełom nastąpił, kiedy została zatrudniona w norweskim piśmie Larsons Gale Verden, promującym komiksy Gary’ego Larsona. Jej prace były rozpowszechniane od tego czasu w kilku pismach i gazetach, najczęściej Dagbladet, Dagsavisen i Bergens Tidende, mimo że ostatni tytuł zasłynął z tego, że zwolnił Haaland po aferze związanej z cenzurą. Komiksy zawierające jej prace dobrze sprzedają się w Norwegii i ukazują się w licznych wydaniach.

Przez wiele lat seria Halland nie miała tytułu, a bohaterowie nie mieli imion. Z czasem jednak bohaterowie otrzymali imiona, jak Louïs, który pojawiał się w 1996 roku, Lolito w 1997, Melis w 1999, a Soto i Simson w 2003 roku. W 2005 roku komiks w końcu otrzymał tytuł Piray. Po długiej współpracy z Larsons Gale Verden, Haaland zmieniła wydawcę i obecnie jej prace są publikowane przez miesięczniki poświęcone Erniemu Bud Grace i Pondusowi Frode Øverli.

Częściowa bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

[1]