Karl Genzken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl Genzken

Karl Genzken (ur. 8 czerwca 1885 w Preetz – zm. 10 października 1957 w Hamburgu) – Major General of the Waffen-SS i Szef Biura Medycznego Waffen-SS. Lekarz, który prowadził eksperymenty na ludziach wykonywane na więźniach wielu obozów koncentracyjnych. Sądzony jako zbrodniarz wojenny w tzw. "Procesie lekarzy" w Norymberdze.

Kariera wojskowa[edytuj | edytuj kod]

W 1934, został powołany do służby czynnej jako oficer rezerwy Medycznej Służby Morskiej. Następnie przeniesiony Głównego Biura Operacyjnego SS kiedy to dostał awans z asystenta dyrektora medycznego na dyrektora Szpitala SS w Berlinie, a w 1942 został mianowany Szefem Biura Medycznego Waffen-SS.

Genzken wstąpił do NSDAP 7 lipca 1926 (numer członka 39,913), zaś do SS wstąpił 5 listopada 1933 (numer członka 207,954).

Genzken był zaangażowany w eksperymenty na ludziach, które odbywały się na więźniach obozów koncentracyjnych. Genzken został oskarżony i skazany za zaangażowanie w eksperymenty z tyfusem mające miejsce od grudnia 1941 – lutego 1945, które były prowadzone na w celu ochrony armii niemieckiej i miały na celu przetestowanie skuteczność szczepionek przeciwko tyfusowi, ospie, cholerze i innym chorobom zakaźnym. Eksperymenty miały miejsce w obozach Buchenwaldzie i Natzweiler-Struthof.

Proces i skazanie[edytuj | edytuj kod]

Genzken został uznany za winnego zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości oraz przynależności do nielegalnej organizacji przez Amerykański Trybunał Wojskowy. Został skazany w sierpniu 1947 na karę dożywocia. Jego wyrok został później zmniejszony do 20 lat więzienia a zwolniony został w kwietniu 1954.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

James M. McHaney, Alexander G. Hardy, Arnost Horlick-Hochwald, Esther Jane Johnson: "Closing Brief for the United States of America Against Karl Genzken". Harvard Law School Library, 16 czerwca 1947.