Karl Lagerfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karl Otto Lagerfeld
Ilustracja
Karl Lagerfeld w 2014 roku
Data i miejsce urodzenia 10 września 1933
Hamburg, Niemcy
Zawód, zajęcie projektant mody, fotograf
Miejsce zamieszkania Paryż, Francja
Narodowość Niemiec
Signature Karl Lagerfeld.jpg
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja)
Strona internetowa

Karl Otto Lagerfeld (ur. 10 września 1933[1] w Hamburgu) – niemiecki projektant mody, artysta oraz fotograf osiadły w Paryżu. Pracował nad wieloma projektami modowymi i artystycznymi związanymi z modą. Dyrektor artystyczny domu mody Chanel. Kreuje markę modową oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem oraz kieruje włoskim domem mody FENDI.

W 2004 roku zaprojektował kolekcję dla H&M, rozpoczynając tym samym serię „wielkich projektantów” dla tej sieci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w 1933 w Hamburgu. Prawdziwy rok swego urodzenia ujawnił dopiero w 2013 roku w wywiadzie dla francuskiego czasopisma Paris Match. Wcześniej sam podawał, że urodził się w 1938[2]. Istniały jednak dwa fakty przemawiające za wcześniejszą datą urodzenia: potwierdzenie w rejestrze chrzcin oraz śledztwo niemieckiego magazynu „Bild am Sonntag”, które odnalazło nauczycieli i kolegów z ławki projektanta[3]. Lagerfeld utrzymywał, że nikt nie zna prawdziwej daty jego urodzenia, bowiem – jak wyjawił w wywiadzie dla Paris Match – nie znał jej on sam. Dotarł do stosownego dokumentu dopiero po śmierci matki, która go przed nim ukrywała z niewiadomego powodu. Jego starsza siostra Martha Christiane urodziła się w 1931 roku. Lagerfeld ma także starszą przyrodnią siostrę Thea z pierwszego małżeństwa swego ojca. Pierwotnie nazwisko zapisywano Lagerfeldt (z dodatkową literą „t”), lecz później zmieniono na Lagerfeld, ponieważ „brzmiało bardziej komercyjnie”[4]. Ojciec Karla pochodził z Władywostoku w Rosji; jego matka jest z Berlina (zgodnie z danymi podanymi w dokumencie „Lagerfeld Confidential” Marconi Rodolphe'a z 2006 roku). Niemniej jednak, Lagerfeld utrzymywał, że jego ojciec był Szwedem, a dziennikarka Alicia Drake w książce The Beautiful Fall (Little, Brown, 2006) utrwaliła przekonanie, że Otto Lagerfeldt miał pracować jako dystrybutor w firmie sprzedającej skondensowane mleko do Niemiec i był w rzeczywistości Niemcem. Według Alicii Drake matka Lagerfelda Elisabeth Bahlmann była sprzedawczynią w sklepie z bielizną w Berlinie, gdzie spotkała swojego przyszłego męża. Ślub został zawarty w 1930 roku.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

W 1953 razem z matką wyemigrował do Paryża. W 1955 wygrał czołowy konkurs mody. Wygrana zapewniła mu pracę w domu mody Balmain. Od 1958 pracował w domu mody Jean Patou. Po roku projektował już dla domów mody Krizia, Charles Jourdan i Valentino. W 1964, rozczarowany światowym haute couture, wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. W 1967 powrócił do świata mody i wybrał Fendi jako konsultanta projektów. W 1972 wraz z domem mody Chloé stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery.

Od 1983 kieruje domem mody Chanel. W 2007 roku jego marka zmieniła nazwę z „Lagerfeld Gallery” na „Karl Lagerfeld”.

Karl Lagerfeld firmuje również swoim nazwiskiem kosmetyki, m.in. męską wodę toaletową „Lagerfeld-Photo”, „Karl Lagerfeld” oraz limitowaną edycję „Paradise Bay”. W jego ofercie znajdują się również kosmetyki dla pań, które występują w tych samych seriach co męskie zapachy.

Od 2014 roku prowadzona jest również internetowa wersja pisma „KARL DAILY”, na łamach której Karl i jego modele udzielają wywiadów oraz przedstawiają ciekawostki z życia Lagerfelda.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Data urodzenia niepewna: źródła podają 1933 [1], [2], lub 1938 [3]
  2. Karl Lagerfeld
  3. The New Yorker – Profiles
  4. Karl Lagerfeld: The Karl Lagerfeld Diet. Houdret, Jean-Claude. PowerHouse Books, May 2005. ISBN 1-57687-251-3.
  5. EN 2010, KARL LAGERFELD DEVIENT COMMANDEUR DE LA LÉGION D'HONNEUR POUR SON TRAVAIL CHEZ CHANEL. (fr.). puretrend.com. [dostęp 2014-11-26].