Karl Lagerfeld

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karl Otto Lagerfeldt
Karl Lagerfeld w 2014 roku
Podpis Karl Otto Lagerfeldt
Karl Lagerfeld w 2014 roku
Data i miejsce urodzenia 10 września 1933
Hamburg
Zawód projektant mody, fotograf
Miejsce zamieszkania Paryż
Narodowość  Niemcy

Karl Lagerfeld (ur. 10 września 1933[1] w Hamburgu jako Karl Otto Lagerfeldt) – niemiecki projektant mody, artysta oraz fotograf osiadły w Paryżu. Pracował nad wieloma projektami modowymi i artystycznymi związanymi z modą. Dyrektor artystyczny domu mody Chanel. Kreuje markę modową oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem. Kieruje włoskim domem mody Fendi.

W 2004 zaprojektował kolekcję dla H&M, rozpoczynając tym samym serię "wielkich projektantów" dla tej sieci.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Karl Lagerfeld i Monica Moss

Urodził się w 1933, lub 1938, w Hamburgu. Prawdziwy rok swego urodzenia ujawnił dopiero w 2013 roku w wywiadzie dla francuskiego czasopisma Paris Match. Wcześniej sam podawał, że urodził się w 1938:[2]. Istniały jednak dwa fakty przemawiające za wcześniejszą datą urodzenia: potwierdzenie w rejestrze chrzcin oraz śledztwo niemieckiego magazynu "Bild am Sonntag", które odnalazło nauczycieli i kolegów z ławki projektanta[3]. Lagerfeld utrzymywał, że nikt nie zna prawdziwej daty jego urodzenia, bowiem - jak wyjawił w wywiadzie dla Paris Match - nie znał jej on sam. Dotarł do stosownego dokumentu dopiero po śmierci matki, która go przed nim ukrywała z niewiadomego powodu. Jego starsza siostra Martha Christiane urodziła się w 1931 roku. Lagerfeld ma także starszą przyrodnią siostrę Thea z pierwszego małżeństwa swego ojca. Pierwotnie nazwisko zapisywano Lagerfeldt (z dodatkową literą "t"), lecz później zmieniono na Lagerfeld, ponieważ "brzmiało bardziej komercyjnie."[4] Ojciec Karla pochodził z Władywostoku w Rosji; jego matka jest z Berlina (zgodnie z danymi podanymi w dokumencie "Lagerfeld Confidential" Marconi Rodolphe'a z 2006 roku). Niemniej jednak, Lagerfeld utrzymywał, że jego ojciec był Szwedem, a dziennikarka Alicia Drake w książce The Beautiful Fall (Little, Brown, 2006) utrwaliła przekonanie, że Otto Lagerfeldt miał pracować jako dystrybutor w firmie sprzedającej skondensowane mleko do Niemiec i był w rzeczywistości Niemcem. Według Alicii Drake matka Lagerfelda Elisabeth Bahlmann była sprzedawczynią w sklepie z bielizną w Berlinie, gdzie spotkała swojego przyszłego męża. Ślub został zawarty w 1930 roku.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

W 1953 razem z matką wyemigrował do Paryża. W 1955 wygrał czołowy konkurs mody. Wygrana zapewniła mu pracę w domu mody Balmain. Od 1958 pracował w domu mody Jean Patou. Po roku projektował już dla domów mody Krizia, Charles Jourdan i Valentino. W 1964, rozczarowany światowym haute couture, wyjechał do Włoch, by studiować sztukę. W 1967 powrócił do świata mody i wybrał Fendi jako konsultanta projektów. W 1972 wraz z domem mody Chloé stworzył biało-czarną kolekcję Deco, która otworzyła mu drzwi do międzynarodowej kariery.

Od 1983 kieruje domem mody Chanel. W 2007 roku jego marka zmieniła nazwę z "Lagerfeld Gallery" na "Karl Lagerfeld".

Karl Lagerfeld firmuje również swoim nazwiskiem kosmetyki, m.in. męską wodę toaletową "Lagerfeld-Photo", "Karl Lagerfeld" oraz limitowaną edycję "Paradise Bay". W jego ofercie znajdują się również kosmetyki dla pań, które występują w tych samych seriach co męskie zapachy.

Od 2014 roku prowadzona jest również internetowa wersja pisma "KARL DAILY", na łamach której Karl i jego modele udzielają wywiadów, oraz przedstawiane są ciekawostki z życia Lagerfelda.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Data urodzenia niepewna: źródła podają 1933 [1], [2], lub 1938 [3]
  2. Karl Lagerfeld
  3. The New Yorker – Profiles
  4. Karl Lagerfeld: The Karl Lagerfeld Diet. PowerHouse Books, May 2005. ISBN 1576872513.
  5. EN 2010, KARL LAGERFELD DEVIENT COMMANDEUR DE LA LÉGION D'HONNEUR POUR SON TRAVAIL CHEZ CHANEL. (fr.). puretrend.com. [dostęp 2014-11-26].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]