Przymroczek Saviego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Karlik Saviego)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przymroczek Saviego
Hypsugo savii[1]
(Bonaparte, 1837)
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd nietoperze
Rodzina mroczkowate
Gatunek przymroczek Saviego
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]
Status iucn3.1 LC pl.svg
Zasięg występowania
Mapa występowania

Przymroczek Saviego (Hypsugo savii) – gatunek nietoperza z rodziny mroczkowatych. W starszej literaturze występuje pod synonimem "karlik Saviego" (Pipistrellus savii). Występuje na terenach płd. Europy. Swym zasięgiem dochodzi do Alp gdzie zasięgiem swym sięga do 2600 m n.p.m. i jest najwyżej spotykanym z nietoperzy. Bywa również spotykany w środ-wsch Azji (Krym, Kaukaz) i na Wyspach Kanaryjskich. Obecnie rozszerza swój zasięg w Europie Środkowej, zasiedlił Czechy i Słowację, zaś w 2013 roku po raz pierwszy stwierdzono go w Polsce, w miejscowości Juszczyn w Beskidach[3].

Opis[edytuj]

Ubarwienie złocistożółte o długim i gęstym futerku. Błona lotna na skrzydłach w kolorze ciemnym Wielkość (z głową) do 6 cm, ogon ok. 4 cm, rozpiętość skrzydeł do 23 cm.

Zamieszkuje tereny nizinne i górskie, zwłaszcza skaliste, żyje w niewielkich koloniach. Gatunek owadożerny. Na okres zimy schodzi w niskie partie dolin gdzie pośród domostw ludzkich można spotkać go między krokwiami dachu. Kryjówki letnie znajdują się zwykle w szczelinach skalnych, rzadziej w budynkach.

Przypisy

  1. Hypsugo savii, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Hypsugo savii. Czerwona księga gatunków zagrożonych (IUCN Red List of Threatened Species) (ang.).
  3. Marcel Uhrin, Ulrich Hüttmeir, Marina Kipson, Péter Estók i inni. Status of Savi's pipistrelle Hypsugo savii (Chiroptera) and range expansion in Central and south-eastern Europe: a review. „Mammal Review”, s. n/a-n/a, 2015-12-01. DOI: 10.1111/mam.12050. ISSN 1365-2907 (ang.). [dostęp 2015-11-18]. 

Bibliografia[edytuj]

  • Mały Słownik Zoologiczny/ssaki, Wiedza Powszechna, Warszawa, 1991 ​ISBN 83-214-0637-8​.