Karlsruher Institut für Technologie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karlsruher Institut für Technologie
Karlsruhe Institute of Technology
Ilustracja
Data założenia

1 października 2009
(uniwersytet: 7 października 1825, Forschungszentrum: 1956)

Typ

publiczna

Państwo

 Niemcy

Adres

Karlsruhe

Liczba pracowników

ok. 8000

Liczba studentów

18 348 (2010)

Rektor

Horst Hippler,
Eberhard Umbach

Położenie na mapie Badenii-Wirtembergii
Mapa konturowa Badenii-Wirtembergii, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Karlsruher Institut für Technologie”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Karlsruher Institut für Technologie”
Ziemia49°00′34″N 8°24′42″E/49,009444 8,411667
Strona internetowa
Dziedziniec honorowy między gmachami rektoratu, starego Wydz. Fizyki i AOC (Starej Chemii Organicznej)
Główna sala wykładowa Audimax przy Forum
Stara biblioteka uniwersytecka

Karlsruher Institut für Technologie (KIT) – najstarsza, założona w 1825, niemiecka uczelnia o charakterze technicznym i najstarsza spośród uczelni w Karlsruhe.

Instytut powstał w 2009 z połączenia Universität Karlsruhe (wcześniej Technische Hochschule Fridericiana) i Forschungszentrum Karlsruhe.

Uczelnia posiada jedenaście wydziałów: matematyki, fizyki, chemii i biologii, nauk humanistycznych i społecznych, architektury, budownictwa i ochrony środowiska, maszynoznawstwa, inżynierii i technologii chemicznej, elektrotechniki i telekomunikacji, informatyki oraz ekonomii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia została założona przez wielkiego księcia Ludwika I 7 października 1825 jako Polytechnikum na wzór École polytechnique w Paryżu. W 1865 Fryderyk I podwyższył rangę uczelni nadając nazwę Technische Hochschule (Wyższa Szkoła Techniczna). W 1902 r. honorując założyciela nadano uczelni kolejny element nazwy Fridericiana, TH Fridericiana. W polskim piśmiennictwie uczelnia w tym okresie jest zwykle określana jako Politechnika w Karlsruhe. W 1888 Heinrich Hertz udowodnił w swojej pracowni (obecnie mieszczącej salę wykładową im. Hertza) istnienie fal elektromagnetycznych. W 1900 uczelnia otrzymała prawo nadawania tytułów doktorskich, a w 1904 przyjęto na studia pierwszą w Niemczech pełnoprawną studentkę.

W 1967 Technische Hochschule Fridericiana została mocą ustawy przekształcona w Uniwersytet Karlsruhe, jednak na prośbę senatu uczelni zachowano równolegle starą nazwę. Jednocześnie utworzono wydziały ekonomii i nauk humanistycznych. W lipcu 2005 dodano do nazwy określenie Forschungsuniversität – uniwersytet badawczy.

Rektorzy[edytuj | edytuj kod]

Budynki uczelni[edytuj | edytuj kod]

Uczelnia zajmuje rozległy kampus na terenach położonych na wschód od zamku, na północ od Kaiserstraße oraz na południe od Hardtwaldu. Pierwszym gmachem uczelni był obecny rektorat, zbudowany przez Heinricha Hübscha. W jego bocznym, później dodanym skrzydle mieści się dawna pracownia Hertza. W końcu XIX wieku powstały dalsze gmachy, w tym wydziały architektury, fizyki i chemii. Uczelnia przejęła także dawny arsenał, obecnie najstarszy jej budynek. W latach 20 XX wieku powstał stadion z trybuną krytą samonośnym dachem wspornikowym, pierwszym tej wielkości na świecie. Wszystkie wymienione obiekty znajdują się w rejestrze zabytków, podobnie jak stary wieżowiec biblioteki, wzniesiony w latach 60 XX wieku.

Znani absolwenci uczelni[edytuj | edytuj kod]

Polacy – absolwenci uczelni[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karlsruher Institut fuer Technologie, KIT - PI 2013, www.kit.edu, 23 maja 2017 [dostęp 2017-06-08] (niem.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]