Karneval

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karneval
カーニヴァル
(Kānivaru)
Gatunek przygodowy, akcja, komedia, fantasy
Manga
Autor Tōya Mikanagi
Wydawca Japonia Ichijinsha
Polski wydawca Polska Waneko
Odbiorcy josei
Drukowana w Japonia Monthly Comic Zero Sum
Wydawana październik 2007nadal
Liczba tomów 17
Telewizyjny serial anime
Reżyser Eiji Suganuma
Muzyka Shirō Hamaguchi
Kenji Inai
Studio Japonia Manglobe
Premierowa emisja 3 kwietnia 201326 czerwca 2013
Liczba odcinków 13

Karneval (jap. カーニヴァル Kānivaru?)josei-manga napisana i zilustrowana przez Tōya Mikanagi. Można spotkać się również z innym zapisem tytułu: K∀RNEVAL. Manga rozpoczęła serializację w miesięczniku Monthly Comic Zero Sum wydawanym przez Ichijinsha w październiku 2007 roku. W Japonii zostało wydanych siedemnaście tomów tej mangi. W Polsce manga ukazuje się nakładem wydawnictwa Waneko[1]. Premiera adaptacji anime odbyła się 3 kwietnia 2013 roku[2].

Opis fabuły[edytuj]

Nai i Gareki są swoimi przeciwieństwami. Nai jest łatwowierny, zadziwiająco mało wie o otaczającym go świecie i o zasadach które nim rządzą. Gareki bardzo się od niego różni. Sprytny i bezwzględny, zarabia na życie okradaniem posiadłości bogatych ludzi. Choć z różnych powodów, obaj łączą siły w poszukiwaniu Karoku, przyjaciela Nai'a, a ich jedyną poszlaką jest bransoleta która do niego należała... Bransoleta, która wskazuje że Karoku był członkiem organizacji znanej jako "Cyrk"[1].

Terminologia[edytuj]

Cyrk
Najwyższy Organ Obrony Państwa "Cyrk" (jap. 国家防衛最高機関「輪(サーカス)」 Kokka bōei saikō kikan "Wa (Sākasu)"?) jest organizacją pracującą dla rządu. Organizują naloty, których celem jest schwytanie przestępców i rozwiązywanie spraw kryminalnych, z którymi siły bezpieczeństwa nie mogą sobie poradzić w żaden sposób. Po ich nalotach organizują widowiska jako przeprosiny za przestraszenie obywateli. Ich grupa składa się z najsilniejszych i najzdolniejszych wojowników, którzy w walkach używają specjalnego rodzaju bransoletki znane jako Circus I.D.
Kafuka (jap. 火不火(カフカ)?)
Mroczna i tajemnicza organizacja przeprowadzająca nielegalne badania genetyczne. Przeciwstawia się rządowi i działa przeciwko Cyrkowi.
Varuga (jap. 能力者(ヴァルガ) Nōryoku-sha (Varuga)?)
Są to nadludzie o specjalnych umiejętnościach. Varuga byli kiedyś ludźmi, ale lek modyfikujący komórki otrzymany od organizacji Kafka powoli przejął kontrolę nad ich ciałami całkowicie je przekształcając, w skutek czego zmienili się w potwory.
Circus I.D. (jap. 腕輪(ブレス) Udewa (Buresu)?)
Bransoleta o wielkiej mocy, która może być tylko "aktywowana" przez swojego właściciela. Są one wykorzystywane wyłącznie przez członków Cyrku. Daje im możliwość latania i wykonywania różnych specjalnych ataków.

Bohaterowie[edytuj]

Nai (jap. ?)
Seiyū: Hiro Shimono
Główny bohater tej historii. Jest niezwykle naiwnym chłopakiem, który wierzy każdemu, kto twierdzi, że może mu pomóc. Wygląda na 12-14 lat. Twierdzi, że od zawsze mieszkał z mężczyzną imieniem Karoku w lesie w pobliżu Karasuny. Kiedy Karoku nie pojawia któregoś dnia, Nai odważył się wyjść na zewnątrz, gdzie znajduje ślady krwi prowadzące z domu do morza, a po lewej leżącą bransoletkę (Circus I.D.). Bojąc się i czując się samotnie wyrusza, aby znaleźć Karoku mając tylko bransoletkę jako wskazówkę. W końcu spotyka Garekiego, który ratuje Nai z dworu, gdzie kobieta Varuga o imieniu Mine trzymała go w niewoli. Od tej pory rozpoczęli swoją wspólną podróż. Pomimo jego swojego nietypowego zachowania, ma wyostrzony zmysł słuchu, który jest bardziej rozwinięty w porównaniu do innych ludzi. Akari, lekarz prowadzący badania w "Cyrku" ujawnia, że Nai posiada strukturę komórkową człowieka i "niji" – małego, delikatnego stworzenia mieszkającego w lesie, z którego pochodzi, i że komórkom tym udało się współistnieć w przeciwieństwie do komórek Varugi. Powiedział też, że Nai z powodzeniem istnieje jako nowy gatunek, i że osoba, która tego dokonała, musi być geniuszem. Jego imię "Nai" można przetłumaczyć jako "nic".
Gareki (jap. 花礫?)
Seiyū: Hiroshi Kamiya
Piętnastolatek, który żyje z okradania rezydencji bogatych ludzi. Jest bardzo inteligentny i bystry, a jego atutem jest jego wiedza z zakresu mechaniki. Jest także utalentowanym strzelcem i lubi nosić broń. Gareki nie ufa ludziom i nie jest bardzo towarzyski, mówiąc, że nienawidzi przebywać z innymi ludźmi. Jednak mimo swojej aroganckiej i chłodnej postawy, ma też bardziej opiekuńczą stronę, której nie lubi pokazywać, wydaje się mieć słabość do małych dzieci i Naia. Początkowo chciał wykorzystać Naia do swoich planów rabunkowych, ale później dołącza do jego poszukiwań Karoku. Jego imię oznacza "Flower Gravel".
Karoku (jap. 嘉禄?)
Seiyū: Sōichirō Hoshi
Osoba, której szuka Nai. Nie wiele jest powiedziane o niej, jednakże w późniejszych tomach okazuje się coś nowego. Ma "brata".
Yogi (jap. 與儀?)
Seiyū: Mamoru Miyano
Wojownik Drugiego Statku. Działa pod komendami Hirato. Yogi jest 21-letnim mężczyzną, jest zawsze pogodny i radosny. Pomimo swojego wieku, ma tendencję do zachowywania się jak dziecko. Nosi biały plaster na lewym policzku, po którego usunięciu Yogi staje się bardzo agresywny, a także zmienia mu się kolor włosów. Choć twierdzi, że walki uczynią go nerwowym, nadal jest wykwalifikowanym wojownikiem. Jego bronią są dwie cierniopodobne szpady, a jego specjalnym atakiem jest Dornkiste (z niemieckiego "klatka cierniowa").
Tsukumo (jap. ツクモ?)
Seiyū: Aya Endō
Wojowniczka Drugiego Statku, także działa pod komendami Hirato. Jest piękną, szczupłą dziewczyną o długich, blond włosach. Jest w stanie poświęcić się dla wszystkich. Później pomaga Nai'owi w nauce.
Hirato (jap. 平門?)
Seiyū: Daisuke Ono
Zarządza Statkiem Drugim, działa pod władzą "Góry". Jest bardzo mądry (bo nosi okulary XD). Ma kapelusz, który dzięki mocom, które posiada może zmieniać go w dziewczyny - duchy, które zbierają dla niego informacje. Momentami potrafi być zabawny, jednakże do każdej akcji czy podróży podchodzi bardzo poważnie.

Przypisy

Bibliografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]