Karnicki III

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karnicki III
Ilustracja
Herb Karnicki III
Typ herbu

baronowski

Pierwsza wzmianka

17 grudnia 1782 (nadanie)

Karnicki IIIpolski herb baronowski[1], nadany wraz z tytułem w Galicji[2].

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opis współczesny[edytuj | edytuj kod]

Opis skonstruowany współcześnie brzmi następująco[a]:

Na tarczy dzielonej w krzyż z polem sercowym, w polu I (sercowym), czerwonym, rogacina podwójnie przekrzyżowana, rozdarta u dołu, srebrna (herb rodowy Karnickich, Kościesza odmienna); w polu II, czerwonym, ośla głowa szara (Półkozic), w polu III, błękitnym, zawiasa kotłowa srebrna, nad którą takiż miecz (Nowina); w polu IV, błękitnym, toczenica złota, z zaćwieczonymi wewnątrz takimiż trzema krzyżami, 1 i 2 (Szaława), w polu V, czerwonym, trzy wręby srebrne (Korczak).

Nad tarczą francuska korona baronowska, opleciona sznurem pereł.

W klejnocie trzy ukoronowane hełmy, nad I pół lisa wspiętego, naturalnego, nad II pół kozła wspiętego, szarego, w lewo, nad III noga zbrojna srebrna w bucie z cholewą za kolano, czarnym, z ostrogą srebrną, kolanem do dołu.

Labry herbowe na hełmie I z prawej czerwone, z lewej błękitne, podbite srebrem, na hełmie II czerwone, podbite srebrem; na hełmie, na hełmie III z prawej czerwone, z lewej błękitne, podbite srebrem.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

Nadany z tytułem baronowskim i predykatem wohlgeboren (wielmożny) freiherrowi Remigiuszowi (Remigianowi) Feliksowi Karnickiemu z Karnic 17 grudnia 1782. Obdarowany był dziedzicem dóbr Michałowice w cyrkule lwowskim oraz Jedlicza w cyrkule krośnieńskim. Pełnił kilka urzędów ziemskich. Herb z jego dyplomu, tzw. herb genealogiczny zawiera skrócony wywód genealogiczny. Ojcem Remigiusza był Jakub Karol Karnicki, herbu Kościesza odmienna, matką – Katarzyna Wielowieyska, herbu Półokozic, babką macierzystą Elżbieta Romanow-Świrska herbu Szaława, babką ojczystą Anna Lisowska herbu Nowina, prababką ojczystą Teresa Michalewska herbu Korczak[2].

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Herb ten był herbem własnym, toteż do jego używania uprawniony jest tylko jeden ród herbownych:

Karnicki[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Tadeusz Gajl na swojej stronie internetowej nie podaje żadnych nazwisk związanych z tym herbem, choć z informacji podanych przez Juliusza Ostrowskiego możemy wywnioskować, że skoro herb został nadany Józefowi Chłusowiczowi to musiała posługiwać się nim rodzina o tym nazwisku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Karnicki: Dane Herbu [online], gajl.wielcy.pl [dostęp 2021-05-12].
  2. a b c Sławomir Górzyński, Arystokracja polska w Galicji : studium heraldyczno-genealogiczne, wyd. 1, Warszawa: Wydawn. "DiG", 2009, ISBN 978-83-7181-597-3, OCLC 463665769 [dostęp 2021-05-12].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]