Karol August Waldeck-Pyrmont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karol August Waldeck-Pyrmont
Ilustracja
ilustracja herbu
książę Waldeck-Pyrmont
Okres

od 1728
do 29 sierpnia 1763

Dane biograficzne
Data urodzenia

24 września 1704

Data śmierci

29 sierpnia 1763

Ojciec

Fryderyk Antoni Ulryk Waldeck-Pyrmont

Matka

Ludwika Zweibrücken-Birkenfeld

Żona

Christiane Henriette Birkenfeld-Bischweiler

Dzieci

Karol,
Fryderyk Karol,
Christian,
Jerzy I,
Karolina,
Ludwika,
Ludwik

Karol August Fryderyk Waldeck-Pyrmont (ur. 24 września 1704, zm. 29 sierpnia 1763) – książę Waldeck-Pyrmont i dowódca holenderskich sił zbrojnych w wojnie o sukcesję austriacką.

Był drugim synem Fryderyka Antoniego Ulryka, księcia Waldeck-Pyrmont, i hrabiny Palatynatu Ludwiki Zweibrücken-Birkenfeld. W 1728 zmarł jego ojciec, a 2 miesiące później jego starszy brat Christian Philip i tak stał się dziedzicem Waldeck-Pyrmont.

W wojnie o sukcesję austriacką, został mianowany dowódcą armii holenderskiej przez Stany Generalne Holandii, jako przeciwwaga dla Wilhelma IV Orańskiego, który był całkowicie zależny od jego szwagra księcia Cumberland. Holenderska armia pod dowództwem Karola Augusta została pokonana w bitwach pod Fontenoy, pod Roucoux i pod Lauffeldt. W 1746 roku został mianowany Feldmarszałkiem Świętego Cesarstwa.

Małżeństwo i dzieci[edytuj | edytuj kod]

Karl August ożenił się 19 sierpnia 1741 w Zweibrücken ze swoją kuzynką hrabiną Christiane Henriette Birkenfeld-Bischweiler (1725-1816), córką Christiana III Wittelsbach, z którą miał siedmioro dzieci:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]