Karol Badyna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karol Badyna
Data i miejsce urodzenia 23 lutego 1960
Stąporków
Narodowość  Polska
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Srebrny Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Karol Badyna (ur. 23 lutego 1960 w Stąporkowie) – polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, właściciel pracowni rzeźby.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po zdaniu matury w Stąporkowie 1979 uczył się w Pomaturalnym Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie. Po ukończeniu Studium 1982 pracował jako konserwator w Pracowni Konserwacji Zabytków w Krakowie. W latach 1983-1988 studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie w pracowni prof. Mariana Koniecznego. Po uzyskaniu dyplomu z wyróżnieniem pozostał na uczelni jako asystent. W roku 1997 założył pracownię rzeźby. W 2009 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie dyscypliny artystycznej „sztuki piękne”. Od roku 2002 współpracuje z Instytutem Odlewnictwa w Krakowie oraz Akademią Górniczo-Hutniczą.

Jest autorem i wykonawcą wielu rzeźb znajdujących się w kraju i za granicą, w tym pomnika Artura Rubinsteina w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, pomnika Fryderyka Chopina w ogrodzie botanicznym w Singapurze, pomnika Jezusa Miłosiernego w Stąporkowie, Izaaka Bashevisa Singera w Biłgoraju, a także serii siedmiu „Ławeczek Jana Karskiego” w Waszyngtonie (2002), Kielcach (2005), Nowym Jorku (2007), Łodzi (2009), Tel-Awiwie (2009), Warszawie (2013) i Krakowie (2016) oraz popiersia księcia Philippa von der Leyen w Kobern-Gondorf. 22 kwietnia 2012 przy Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik parafii pod tym wezwaniem w Zakopanem odsłonięto pomnik jego autorstwa upamiętniający ofiary katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku[1]. Jest autorem projektu i wykonawcą Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Rzeszowie (2013) oraz Pomnika Leszka Kołakowskiego w Radomiu (2016). Zajmował się również małymi formami rzeźbiarskimi. Jest także autorem projektów wnętrz sakralnych dla wielu zgromadzeń zakonnych.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]