Karol Chodkiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karol Chodkiewicz
Data i miejsce urodzenia 12 września 1904
Strzelczyńce
Data i miejsce śmierci 21 maja 1921
Oleszka
Odznaczenia
Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari
Tablica pamiątkowa ku czci Karola Chodkiewicza na ścianie kaplicy w Oleszce.
Tablica pamiątkowa ku czci Karola Chodkiewicza na ścianie Wawelu.

Karol Hieronim Chodkiewicz (ur. 12 września (według innych danych 20 IX [1] lub 26 IX [2]) 1904 we wsi Strzelczyńce koło Niemirowa na Podolu, zm. 21 maja 1921 w Oleszce) – ochotnik III powstania śląskiego, odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Uczył się w Żytomierzu i we Lwowie, gdzie ukończył szkołę średnią, po której służył w Korpusie Kadetów nr 1 (krakowskim, potem lwowskim). Razem z grupą około 70 kolegów wziął udział jako ochotnik w III powstaniu śląskim. Walczył w 8. pułku piechoty (pszczyńskim) w rejonie Góry św. Anny. 21 maja 1921 r. we wsi Oleszka został okrążony przez Niemców. By uniknąć dostania się w ich ręce popełnił samobójstwo (według innej wersji zmarł od postrzału niemieckiego [2]). Pochowany pierwotnie w Oleszce, następnie zwłoki przeniesiono na Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Pośmiertnie odznaczony Orderem Virtuti Militari piątej klasy i Krzyżem Niepodległości.

Tablica ku jego czci znajduje się na ścianie kaplicy pw. Nawiedzenia NMP we wsi Oleszka. W tejże wsi głaz narzutowy z tablicą w miejscu jego śmierci. Tablica upamiętniająca Chodkiewicza jest także wmurowana w mur Wawelu przy drodze prowadzącej do głównego wejścia. Jest patronem 7 Wołczyńskiej Drużyny Harcerzy Flammae [3].

Jego biograf literacki Ludwik Łakomy przyjął błędnie i ukazał swojego bohatera, jako chełpiącego się przy każdej sposobności pochodzeniem z rodu hetmana Chodkiewicza, co stanowiło błąd historyczny powielany niekiedy do dzisiaj[4].

Od 2016 patron skweru w Katowicach, na terenie osiedla Tysiąclecia[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Notka biograficzna w: Kombatant (Biuletyn Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych) nr 214, rok 2008 s. 32
  • Notka biograficzna na stronie Parku Krajobrazowego Góra św. Anny; Wielgosik B., 2008: Ważna uroczystość w Oleszce [1]