Karol Dittrich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Karol August Dittrich (ur. 30 września 1819 w Lipsku, zm. 11 stycznia 1886) – niemiecki przemysłowiec, który w 1857 r. nabył wspólnie z Karolem Hielle fabrykę lnu w Żyrardowie i przyczynił się do znacznego rozbudowania fabryki, jak również do zbudowania osady fabrycznej w Rudzie Guzowskiej, która dała początek miastu Żyrardów, które stało się największym w Europie ośrodkiem produkcji tkanin lnianych.

Karol August Dittrich urodził się w Lipsku w rodzinie przemysłowca wyznania ewangelicko-augsburskiego. Początkowo zdobywał doświadczenie jako agent handlowy firmy Ex- und Importhaus Karl und Gustaw Harkot. W trakcie tej praktyki odbył wiele podróży po Austrii. Praktyka w domu handlowym Harkotów pozwoliła młodemu Karolowi Augustowi Dittrichowi zdobyć nieduży kapitał, który dzięki szeregowi trafnych inwestycji urósł do ogromnej fortuny. Dnia 1 stycznia 1849 r. wszedł w spółkę z Karolem Hielle i założył w miejscowości Krasna Lipa w kraju Usteckim w obecnych Czechach (ob. Krásná Lípa, wówczas niem. Schönlinde) dom handlowy Hielle und Dittrich, zajmujący się przede wszystkim obrotem przędzą lnianą. W 1857 r. razem z Hiellem odkupił żyrardowską fabrykę lnu, którą zaczęli systematycznie rozbudowywać i modernizować. U schyłku jego życia zakłady żyrardowskie miały już ugruntowaną mocną pozycję na europejskim rynku włókienniczym.

Ciekawostki[edytuj]

  • Karol August Dittrich poślubił katoliczkę; jego żona Teresa nie dokonała konwersji; także syn Karol Dittrich jr. oraz trzy córki Karola Augusta (Anna, Elżbieta i Joanna) były katoliczkami.

Bibliografia[edytuj]

  • Żyrardów miasto wielu narodów, Muzeum Mazowsza Zachodniego, Żyrardów 2006