Karol Dziecię

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karol Dziecię
Król Akwitanii
Okres od październik 855
do 29 września 866
Poprzednik Ludwik II Młodszy
Następca Ludwik III Jąkała
Dane biograficzne
Dynastia Karolingowie
Data i miejsce urodzenia ok. 849
Frankfurt
Data i miejsce śmierci 29 września 866
Buzançais
Ojciec Karol II Łysy
Matka Ermentruda Orleańska
Żona wdowa po hrabim Humbercie

Karol Dziecię (ur. ok. 849 we Frankfurcie, zm. 29 września 866 w Buzançais) – król Akwitanii w latach 855-866 w opozycji do Pepina II, młodszy syn króla Franków Zachodnich Karola II Łysego i Ermentrudy, córki Odona I, hrabiego Orleanu. Młodszy brat Ludwika II Jąkały.

Ojciec Karola, król Karol Łysy, walczył o koronę Akwitanii ze swoim bratankiem Pepinem II od 838 r. W 852 r. udało mu się pojmać Pepina. Jednak królewski kandydat na tron Akwitanii, Ludwik Młodszy, zrezygnował z walki o koronę w 855 r. Karol Łysy nadał więc Akwitanię swojemu młodszemu synowi, który został koronowany w Limoges.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników na akwitańskim tronie (Ludwika Pobożnego, Pepina I i Pepina II) Karol nie posiadał żadnej realnej władzy. Akwitańczycy dążyli do zerwania z królestwem zachodniofrankijskim, więc poparli Pepina II, który w 854 r. uciekł z więzienia. Walka z Pepinem trwała do 864 r., kiedy to konkurent Karola został ponownie pojmany i osadzony w Senlis, gdzie wkrótce zmarł.

Karol ożenił się w 862 r., ale o jego żonie nie zachowały się prawie żadne informacje. Wiadomo tylko, że była wdową po hrabim Humbercie. Małżeństwo Karola zostało rozwiązane w 863 r. Nic nie wiadomo również o ewentualnych potomkach Karola, który zmarł w 866 r. Rządy w Akwitanii przejął jego starszy brat, Ludwik Jąkała.