Karol Hławiczka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Karol Hławiczka (ur. 14 lutego 1894 w Ustroniu, zm. 22 lipca 1976 w Cieszynie) – polski pianista, organista, pedagog, historyk muzyki, chopinolog, kompozytor, dyrygent, działacz Społeczności Chrześcijańskiej w Kościele Ewangelicko-Augsburskim na Śląsku Cieszyńskim. Był najstarszym z pięciu synów Andrzeja Hławiczki, bratem Adama Hławiczki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył gimnazjum w Cieszynie i rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Wiedeńskim. W wyniku tragicznej śmierci ojca przerwał edukację prawniczą, poświęcając się bez reszty muzyce, studiował muzykologię w Warszawie, Paryżu, Londynie i Rzymie. Do 1939 pracował w Mysłowicach jako nauczyciel fortepianu. Podczas okupacji niemieckiej przeniósł się do Warszawy, gdzie dawał koncerty w lokalnych kawiarniach. W latach 1948–1950 był nauczycielem prywatnym w Czeskim Cieszynie, w latach 1958–1964 nauczycielem Państwowej Szkoły Muzycznej w Cieszynie, a od 1973 wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim Filia w Cieszynie.

Działał głównie na Śląsku. Jest m.in. autorem prac: o rytmice Chopina, o historii muzyki protestanckiej, historii poloneza, o pieśniach ludowych, a także pieśni religijnej Królu mój, królu chwały (1915).

Autor 12 podręczników szkolnych do śpiewu oraz około 100 rozpraw i artykułów naukowych, publikowanych m.in. w takich czasopismach jak: "Bach-Jahrbuch" (Berlin), "Chopin-Jahrbuch" (Wiedeń), "Annales Chopin" (Warszawa), "Jahrbuch für Liturgik und Hymnologie" (Kassel), "Musica Antiqua Scientifica" (Bydgoszcz), "Die Musikforschung" (Kassel), "Svens tidskrift for musikforskning" (Sztokholm), "Hudebnovedne studie" (Bratysława), "Poseł Ewangelicki" (Londyn), "Zeszyty Naukowe" PWSM w Katowicach, "Muzyka", "Ruch Muzyczny", "Zwrot", "Zaranie Śląskie", "Głos Ludu", "Jednota" czy "Strażnica Ewangeliczna". Był ewangelistą zaangażowanym w organizację Tygodni Ewangelizacyjnych w Miechowicach i Dzięgielowie.

Miejsce pochówku[edytuj | edytuj kod]

Jest pochowany na cmentarzu ewangelickim w Cieszynie.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Józef Golec, Stefania Bojda, Słownik biograficzny ziemi cieszyńskiej, t. 1, Cieszyn 1993, s. 125-126.
  • H. Gąsiora red. Nauczyciele w środowisku cieszyńskim, "Biuletyn Metodologiczny" 1979 3/4, s. 97-98.
  • Szturc J., Ewangelicy w Polsce. Słownik biograficzny XVI-XX wieku, Bielsko-Biała 1998

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]