Karol Leisner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Błogosławiony
Karol Leisner
Karl Leisner
prezbiter
męczennik
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

28 lutego 1915
Rees (Nadrenia)

Data i miejsce śmierci

12 sierpnia 1945
Planegg

Czczony przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

23 czerwca 1996
Berlin
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 sierpnia

Karol Leisner, właśc. niem. Karl Leisner (ur. 28 lutego 1915 w Rees w Nadrenii, zm. 12 sierpnia 1945 w Planegg) – błogosławiony i męczennik Kościoła katolickiego, był niemieckim księdzem rzymskokatolickim. Jawnie krytykował narodowy socjalizm, za co został umieszczony w niemieckim obozie koncentracyjnym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Podczas II wojny światowej jawnie krytykował Adolfa Hitlera, za co został aresztowany przez Gestapo 9 listopada 1939. Następnie został uwięziony w obozie koncentracyjnym KL Sachsenhausen, potem w KL Dachau. Więźniów podtrzymywał na duchu i prowadził z nimi rozmowy na tematy religijne. 17 grudnia 1944 otrzymał święcenia kapłańskie z rąk współwięźnia, francuskiego biskupa Gabriela Pigueta. W tym czasie chorował już na gruźlicę. 4 maja 1945 po wyzwoleniu obozu przez amerykańską armię został przewieziony do sanatorium w Planegg, gdzie zmarł po trzech miesiącach w wieku 30 lat w opinii świętości. Został pochowany w Kleve.

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny[edytuj | edytuj kod]

3 września 1966 jego relikwie zostały przeniesione do katedry św. Wiktora w Xanten. Proces beatyfikacyjny Karola Leisnera rozpoczął się w 1977, a dekret o jego męczeństwie został ogłoszony 12 stycznia 1996. 23 czerwca 1996 na stadionie olimpijskim w Berlinie papież Jan Paweł II dokonał beatyfikacji Karola Leisnera wraz z ks. Bernardem Lichtenbergiem. 25 kwietnia 2007 na oficjalnej stronie diecezji münsterskiej poinformowano, że rozpoczęto proces kanonizacyjny błogosławionego Karola Leisnera[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]