Karol Okrasa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karol Okrasa
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1978
Biała Podlaska
Zawód kucharz, osobowość telewizyjna
Odznaczenia
Odznaka Honorowa „Bene Merito”
Strona internetowa

Karol Okrasa (ur. 20 maja 1978 w Białej Podlaskiej[1]) – polski kucharz, autor i prezenter telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej.

Kariera[edytuj]

Ukończył Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie im E. Pijanowskiego w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Nauki o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Karierę profesjonalną rozpoczął w Hotelu Jan III Sobieski (obecnie Radisson Blu Sobieski) w Warszawie. W latach 1997–2008 pracował w Hotelu Bristol, gdzie dwa lata był szefem kuchni[1].

W 2003 wygrał trzymiesięczny casting, w którym wzięło łącznie ponad 100 kandydatów i poprowadził w telewizji TVP1 kulinarny program Kuchnia z Okrasą (od grudnia 2003 roku)[2]. W 2009 roku program ten został uhonorowany nagrodą im. Mieczysława Orłowicza. Kolejną odsłoną gastronomicznych podróży był program Smaki czasu z Karolem Okrasą (TVP2), w którym zapraszał znane osoby do odkrycia własnych kulinarnych wspomnień i fascynacji.

Od sierpnia 2012 do sierpnia 2015 uczestniczył w projekcie Lidla z Pascalem Brodnickim - Pascal kontra Okrasa. Od września 2015 wraz z Dorotą Wellman reklamuje tę samą sieć sklepów w serii Dorota, Karol i Goście. Od października 2012 prowadzi program Okrasa łamie przepisy w TVP1.

Jest jednym z założycieli Fundacji Klubu Szefów Kuchni (2008), której celem jest propagowanie kultury stołu w Polsce oraz poza jej granicami. Jest szefem kuchni w restauracji „Platter” by Karol Okrasa.

Życie prywatne[edytuj]

Żonaty. Ma córkę o imieniu Lena[1].

Film i telewizja[edytuj]

  • TV: Kuchnia z Okrasą i Okrasa łamie przepisy – program kulinarny TVP1
  • TV: Smaki czasu z Karolem Okrasą – program kulinarny TVP2
  • TV: Pascal kontra Okrasa – reklamował sieć sklepów Lidl
  • dubbing: film Ratatuj – jako klient
  • TV: Dorota, Karol i Goście - razem z Dorotą Wellman prowadzi program w TVP1 i Kuchni Lidla dla sieci sklepów Lidl

Publikacje[edytuj]

Jest autorem książki Gotuj z Okrasą (​ISBN 83-7477-119-4​, Wydawnictwo Edipress Polska, 2006), zawierającej 105 autorskich przepisów kulinarnych.

Kilka lat później ukazały się książki „Pascal kontra Okrasa” dla Lidla oraz „Ryby są super” (z Dorotą Wellman).

Nagrody i odznaczenia[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]