Karola von Holstein-Gottorp-Vasa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karola von Holstein-Gottorp-Vasa
Carola Königin von Sachsen.jpg
Karola (ok. 1890)
Królowa Saksonii
Okres panowania od 1873
do 1902
Jako żona Alberta I Wettyna
Dane biograficzne
Dynastia Oldenburgowie
Urodzona 5 sierpnia 1833
w Schönbrunn
Zmarła 15 grudnia 1907
w Dreźnie
Ojciec Gustaw von Holstein-Gottorp-Vasa
Matka Ludwika Amalia Stefania
Mąż Albert I Wettyn
Odznaczenia
Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Karola Fryderyka Franciszka Stefania Amalia Cecylia (ur. 5 sierpnia 1833 w Schönbrunn, zm. 15 grudnia 1907 w Dreźnie) – tytularna księżniczka Szwecji, królowa Saksonii.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Karola w wieku 17. lat

Karola była córką byłego następcy szwedzkiego tronu, Gustawa von Holstein-Gottorp-Vasa, i Ludwiki Amalii Stefanii, księżniczki Badenii. Przyszła królowa Saksonii była wnuczką Gustawa IV Adolfa, króla Szwecji, obalonego w 1809.

Karola była uznawana za jedną z najpiękniejszych księżniczek w Europie[potrzebne źródło]. O jej rękę starał się Napoleon III, cesarz Francuzów, ale ojciec księżniczki kategorycznie sprzeciwił się małżeństwu.

W 1852, wbrew woli ojca, przeszła na katolicyzm. 18 czerwca 1853 wyszła za mąż za Alberta Wettyna, przyszłego króla Saksonii. Małżeństwo było bezdzietne.

Nazywano ją często „ostatnią Wazówną”, co jest błędne, gdyż była równie daleko spokrewniona z Wazami jak członkowie dynastii Bernadotte. Ojciec Gustaw otrzymał tytuł „Prinz von Wasa” od cesarza austriackiego, gdy ze względu na protesty króla Karola XIV Jana Bernadotte musiał zaprzestać używania tytułu „książę Szwecji”. Ostatnią Wazówną była królowa Szwecji Krystyna, zmarła w 1689.