Karolina Amelia (królowa Danii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karolina Amelia
Ilustracja
Królowa Danii
Okres

od 1839
do 1848 (1881)

Jako żona

Chrystiana VIII

Koronacja

1840 Zamek Frederiksborg Hillerød

Poprzedniczka

Maria Zofia z Hesji-Kassel

Następczyni

Luiza z Hesji-Kassel

Dane biograficzne
Dynastia

Oldenburgowie

Data i miejsce urodzenia

28 czerwca 1796
Kopenhaga

Data i miejsce śmierci

9 marca 1881
w Kopenhadze

Miejsce spoczynku

Katedra w Roskilde

Ojciec

Fryderyk Chrystian Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg

Matka

Luiza Augusta duńska

Mąż

Fryderyk VI

Odznaczenia
Wielki Komandor Orderu Danebroga (Dania) Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Karolina Amelia, duń. Caroline Amalie (ur. 28 czerwca 1796 w Kopenhadze, zm. 9 marca 1881 tamże) – królowa Danii, księżniczka szlezwicko-holsztyńska. Była córką ks. Fryderyka Chrystiana ze Szlezwiku-Holsztyna-Sonderburg-Augustenburg (1765–1814) i ks. Luizy Augusty duńskiej (1771–1843).

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

22 maja 1815 na zamku Augustenburg poślubiła następcę tronu Danii, księcia Chrystiana, późniejszego króla Chrystiana VIII (1786–1848), zostając jego drugą małżonką. Małżeństwo nie było oparte na uczuciach, lecz na interesie politycznym: Dania pragnęła mocniej ze sobą związać Szlezwik i Holsztyn oraz przeciwdziałać ich dryfowaniu na stronę niemiecką. „Ojczyzna potrzebuje tego małżeństwa!” – miał się o związku tym wypowiedzieć brat przyszłej królowej Danii[1].

Z tego niezbyt szczęśliwego małżeństwa nie przyszło na świat żadne potomstwo, co było szczególnie przykre dla królowej. Królowa była bardzo niepopularna w samej Danii, ale nie wynikało to z cech jej charakteru, czy też postępowania, ale z zachowania się członków jej najbliższej rodziny (przede wszystkim walki jej brata o ograniczenie związków Szlezwiku i Holsztynu z Danią). Podejrzewano też królową o tendencje absolutystyczne i wrogość wobec monarchii konstytucyjnej. Karolina Amelia była ostatnią koronowaną królową Danii. Wraz z mężem została koronowana w kaplicy zamku Frederiksborg w Hillerød w 1840.

Królowa interesowała się kwestiami społecznymi i wspomagała prace przy zakładaniu ośrodków opieki społecznej dla potrzebujących dzieci. Dopiero po śmierci Chrystiana VIII stała się popularna wśród społeczeństwa. Została pochowana u boku męża w katedrze w Roskilde.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kay Nielsen, Ib Askholm, Danmarks kongelige familier i 1000 år, 2007, s. 103.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]