Karolina Amelia (królowa Danii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Karolina Amelia
ilustracja
Królowa Danii
Okres panowania od 1839
do 1848 (1881)
Jako żona Chrystiana VIII
Koronacja 1840 Zamek Frederiksborg Hillerød
Poprzedniczka Maria Zofia z Hesji-Kassel
Następczyni Luiza z Hesji-Kassel
Dane biograficzne
Dynastia Oldenburgowie
Data i miejsce urodzenia 28 czerwca 1796
Kopenhaga
Data i miejsce śmierci 9 marca 1881
w Kopenhadze
Miejsce spoczynku Katedra w Roskilde
Ojciec Fryderyk Chrystian Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg
Matka Luiza Augusta duńska
Mąż Fryderyk VI
Odznaczenia
Wielki Komandor Orderu Danebroga (Dania) Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

Karolina Amelia, duń. Caroline Amalie (ur. 28 czerwca 1796 w Kopenhadze, zm. 9 marca 1881 tamże) – królowa Danii, księżniczka szlezwicko-holsztyńska. Była córką ks. Fryderyka Chrystiana Schleswig-Holstein-Sonderburg-Augustenburg (1765-1814) i ks. Luizy Augusty duńskiej (1771-1843).

Zarys biografii[edytuj | edytuj kod]

22 maja 1815 na zamku Augustenburg poślubiła następcę tronu Danii, księcia Chrystiana, późniejszego króla Chrystiana VIII (1786-1848), zostając jego drugą małżonką. Małżeństwo nie było oparte na uczuciach, lecz na interesie politycznym: Dania pragnęła mocniej ze sobą związać Szlezwik i Holsztyn oraz przeciwdziałać ich dryfowaniu na stronę niemiecką. „Ojczyzna potrzebuje tego małżeństwa!”[1] – tak miał się o związku tym wypowiedzieć brat przyszłej królowej Danii.

Z tego niezbyt szczęśliwego małżeństwa nie przyszło na świat żadne potomstwo, co było szczególnie przykre dla królowej. Królowa była bardzo niepopularna w samej Danii, ale nie wynikało to z cech jej charakteru, czy też postępowania, ale z zachowania się członków jej najbliższej rodziny (przede wszystkim walki jej brata o ograniczenie związków Szlezwiku i Holsztynu z Danią). Podejrzewano też królową o tendencje absolutystyczne i wrogość wobec monarchii konstytucyjnej. Karolina Amelia była ostatnią koronowaną królową Danii. Wraz z mężem została koronowana w kaplicy zamku Frederiksborg w Hillerød w 1840.

Królowa interesowała się kwestiami społecznymi i wspomagała prace przy zakładaniu ośrodków opieki społecznej dla potrzebujących dzieci. Dopiero po śmierci Chrystiana VIII stała się popularna wśród społeczeństwa. Została pochowana u boku męża w katedrze w Roskilde.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kay Nielsen, Ib Askholm, Danmarks kongelige familier i 1000 år, 2007, s. 103

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]