Karolina Breguła

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karolina Breguła
Data urodzenia 1979
Narodowość polska
Alma Mater Folkuniversitetet w Sztokholmie
Dziedzina sztuki konceptualizm
Fotografia z cyklu Niech nas zobaczą, 2002/2003

Karolina Breguła (ur. 1979) – polska artystka współczesna, konceptualistka; robi fotografie, sztukę wideo, akcje artystyczne w przestrzeni miejskiej. Mieszka i tworzy w Warszawie.

Ukończyła szkołę fotograficzną GFU przy Folkuniversitetet w Sztokholmie, Europejską Akademię Fotografii w Warszawie oraz fotografię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi.

Wykonała cykl fotografii Niech nas zobaczą przedstawiający portrety par homoseksualnych, który użyty był do głośnej billboardowej kampanii społecznej pod tym samym tytułem[1][2]. Lovebook to z kolei cykl fotografii wykonanych telefonem komórkowym oraz krótki film wideo[3]. W 2007 artystka zdobyła trzecie miejsce w konkursie Samsung Art Master za film Kamera wideo[4]. W 2009 zdobyła 1. i 3. nagrodę w konkursie One Minutes. Prowadzi wytwórnię płytową Kuka Records[5].

Breguła zorganizowała w 2012 roku konferencję Formy przestrzenne wobec katastrofy w Elblągu nawiązującą do trwającego w latach 60-70 Biennale Form Przestrzennych. Dzięki naukowcom z różnych dziedzin Breguła próbowała odkryć ukryte sensy rzeźb. Naukowcy badali obrastającą rzeźby roślinność, negatywny wpływ relokacji rzeźb na psychikę elblążan, itp. Z badań bardziej socjologicznych wynikało, że znaczna część mieszkańców kojarzy formy przestrzenne powstałe na Biennale z minionym reżimem.

Wykłada przedmiot nazywający się "Myślenie projektowe w fotografii" w Warszawskiej Szkole Reklamy[6]. Jest zaangażowana w walkę z nietolerancją – współpracuje z Kampanią Przeciw Homofobii[7]. Współtworzyła portal MultiKulti[8]. W 2012 roku zrealizowała film paradokumentalny Fire-Followers.

Wybrane wystawy i projekty indywidualne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]