Przejdź do zawartości

Karolina Kominek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karolina Kominek
Ilustracja
Karolina Kominek (2015)
Imię i nazwisko

Karolina Kominek-Skuratowicz

Data i miejsce urodzenia

27 kwietnia 1986
Starachowice

Zawód

aktorka

Karolina Kominek-Skuratowicz (ur. 27 kwietnia 1986 w Starachowicach) – polska aktorka teatralna, telewizyjna i filmowa. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego w Starachowicach i PWST w Krakowie (2008). Artystka związana jest z krakowskim Teatrem im. Juliusza Słowackiego, współpracuje także z Operą Krakowską i Teatrem STU.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jako 19–letnia studentka I roku PWST zadebiutowała główną rolą polskiej patriotki Danuty Inki Siedzikówny w spektaklu TV Inka 1946 (Scena Faktu) w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz (2006). Bijący rekordy oglądalności spektakl przyniósł jej ogromną popularność i uznanie krytyki.

Bardzo naturalnie odegrała postać głównej bohaterki maltretowanej i zamordowanej przez UB. Jej Inka, to delikatna, krucha i bezbronna dziewczyna, która w najtrudniejszych sytuacjach potrafiła zachować przyzwoitość, bo taką zasadę wyniosła z domu rodzinnego. Nie ma w tej roli żadnego fałszywego tonu[1].
Reżyser Koryncka-Gruz podkreśla walory osobowościowe aktorki – godność, uduchowienie, dzięki którym teatralna „Inka” jest bardzo wiarygodna i autentyczna[2].

Główną rolę zagrała także m.in. w Proroku Miłosierdzia (PWST w Krakowie, reż. Agnieszka Mandat i Mieczysław Grąbka, reż. filmowa Stanisław Zajączkowski, 2006). Poza tym wystąpiła w spektaklach TV w reż. Dariusza Gajewskiego (Kobieta z przeszłości, 2006) i Piotra Trzaskalskiego (Wróg ludu, 2008).

Od 2007 aktorka związana jest na stałe z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, gdzie była m.in. asystentką reżysera Artura Tyszkiewicza przy spektaklu Drakula, w którym zagrała postać Lucy (2008). Zagrała także główną rolę Alison Porter w spektaklu Magdaleny Piekorz Miłość i gniew według Johna Osborne’a (2009).

Trzykrotnie pierwszoplanowe role zagrała w fabularnych filmach artysty i reżysera Wilhelma Sasnala: krótkometrażowym The Magotts (2007) i pełnometrażowych Świniopasie (2008) i Love Supreme (2010).

Kominek pełni w filmowym świecie Sasnala bardzo ważną rolę. W zagadkowym „Świniopasie” aktorka funkcjonuje jako ożywiona instalacja. Jest swego rodzajem medium zakreślającym granice estetycznego przyzwolenia widza[3].

U boku Aleksandra Domogarowa zagrała także główną rolę kobiecą w superprodukcji polsko–słowacko–czesko–węgierskiej Latający Cyprian (premiera 2010).

Teatr[edytuj | edytuj kod]

Teatr Telewizji[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Bończa-Szabłowski, „Poruszająca historia nieznanej bohaterki”, „Rzeczpospolita”, 22.01.2007)
  2. Małgorzata Jędrzejczyk, „Nasz Dziennik”, 18.01.2007
  3. Łukasz Maciejewski, To idzie młodość, Filmweb

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]